Boşalan sahiller 400 bin kişiyi işsiz bıraktı!

Kış sezonunun gelmesiyle birlikte turizm sektörü de canlılığını kaybetmeye başladı. Devrimci Turizm İşçileri Sendikası (Dev Turizm İş) Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu, sezonun sona ermesiyle birlikte Antalya’da 400 bin turizm emekçisinin işsiz kaldığını söyledi.

Mustafa Yahyaoğlu, turizm işçilerine “İşçilerin bu sorunlarını çözebilmek için sendikalaşmaktan ve mücadele etmekten başka çareleri yok” çağrısında bulundu.

Akdeniz Gerçek Gazetesinden Deniz Topkaya’nın haberine göre Dev Turizm İş Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu, “Kış sezonuna girdik. Çoğu turizm işçisi askıya alındı ya da işten çıkarıldı. Antalya’da 600 bin turizm işçisinden 400 bini işsiz kaldı” dedi.

İŞSİZLİK MAAŞI İŞVERENLERE GİTTİ

Yahyaoğlu, her sene olduğu gibi bu yıl da turizm işçilerinin işsizlik maaşından yararlanamadığını işsizlerin hakkı olan maaşın sezonda turizm işverenlerine verildiğini ve çoğu işçilerin maaşının İşkur’dan verildiğini belirtti.

PATRONLARIN YÜZÜNÜN GÜLMESİ İŞÇİLERİNDE YÜZÜNÜN GÜLECEĞİ ANLAMINA GELMİYOR

İşsizlik maaşını hak eden ve kışın işsiz kalan işçilere maaş verilmediğini de belirten Yahyaoğlu, “Gelecek yıl turizm belki daha iyi olacak. Ama turizm işçileri yine geçen sene yaşadıkları sorunları yaşamaya devam edecek. 7 milyon işsizin olduğu ülkemizde 2 buçuk milyonunu turizm işçisi oluşturuyor. Turizm biraz daha doğru politikalarla belirlense bugün 2 buçuk milyon insan çalışıyorsa turizmde 3-5 sene sonra 5 milyonu da bulabilir. Turizmin iyi gitmesi patronların yüzünün gülmesi turizm işçilerinin de yüzünün güleceği anlamına gelmiyor. Kabul edilemez bir durum. İşçilerin bu sorunlarını çözebilmek için sendikalaşmaktan ve mücadele etmekten başka çareleri yok” dedi.