Seyahat kararını kadınlar alıyor!

KKTC Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Dr. Ahmet Savaşan, seyahat sektöründe kadınların daha çok ön planda olduğuna dikkat çekerek “Seyahat kararlarının yüzde 80’i, ister evli, ister bekar, isterse de boşanmış olsun, kadınlar tarafından alınıyor” dedi.

2018 Turizmi hakkında Kıbrıs Gazetesi’ne konuşan Dr. Ahmet Savaşan, uluslararası seyahatlerde kadınların kararlarının etkili olduğunu vurguladı.

“Dünya seyahat endüstrisinin kadınlar tarafından yönlendirildiği pek çok araştırmada yer alarak litaratüre geçmiştir” diyen Savaşan, 2018 yılında damga vurması beklenen gelişmelere, Y kuşağını, yalnız seyahat eden kadınları, gastronomi turizmini, sağlık, iş ve tatil turizmini de ilave etmenin gerektiğini söyledi.

SAĞLIK TURİZMİ İÇİN ÖNEMLİ ADIM

Kuzey Kıbrıs’ın turizm çeşitlerini ulusal ve uluslararası fuarlarda iyi tanıttığını kaydeden Savaşan, Balkan ülkeleri, Hindistan, Endonezya, Filipinler, İtalya, Bulgaristan, Birleşik Krallık, Ürdün, Bahreyn başta olmak üzere 20’ye yakın ülke ile sağlık turizmi alanında anlaşmalar yapıldığını ve sağlık turizmininde kendi içinde çeşitlendirilebileceğini söyledi.

TURİZM 100 MİLYONDAN FAZLA KİŞİYE İŞ SAĞLIYOR

Turizmin dünya genelinde iş olanağı açısından önemli olduğunu ifade eden Ahmet Savaşan, uluslararası turizm hareketlerinin 1 milyar 235 milyon kişiyi aştığını söyleyerek dünya genelinde doğrudan 2.3 trilyon dolardan fazla katkıda bulunduğunu, 109 milyon kişiye iş sağladığını da sözlerine ekledi.

KRUVAZİYER TURİST SAYISI 24 MİLYONA ULAŞTI

Konuşmasının devamında kruvaziyer turizminin tatil turizmi kategorisinde en fazla büyüyen endüstrisi olduğunun da altını çizen Savaşan, küresel kruvaziyer seyahatlerine katılan kişi sayısının 24.2 milyon yolcuya ulaştığını kaydetti.