Kilise savaşları Türkiye’ye gelen Rus turistleri etkileyecek

Fener Rum Patrikhanesi’nin Ukrayna Kilisesi’yle ilgili kararı Rusya’da hem dini hem de siyasi otorite tarafından ‘Bölücülük’ olarak tanımlandı. Fener ile Rus Kilisesi arasındaki kriz Türkiye’ye gelen Rus turistleri de etkileyecek.

Rus Ortodoks Kilisesi Patrik Kiril başkanlığında Minsk şehrinde düzenlenen dini toplantıda, Fener ile ilişkileri tamamen kesme kararı alındı. Kararı duyuran Metropolit İlariyon, “Rus Ortodoks Kilisesi, Fener Patrikhanesi ile tüm ilişkilerini kesmiştir. Fener bize başka bir yol bırakmadı. Bu karar Fener geri adım atana kadar uygulamada kalacaktır” dedi.

RUS TURİSTLERE YASAK

Hürriyet Gazetesinden Nerdun Hacıoğlu’nun haberine göre Fener ile Rus Kilisesi arasındaki kriz Türkiye’ye gelen Rus turistleri de etkileyecek. Rus Papaz İgor Yekimçuk, “İstanbul ve Antalya da dahil olmak üzere Türkiye’deki tüm kiliseler cemaatimize yasaklanmıştır. Fener’e bağlı bu kiliselere giden din kardeşlerimiz günah işlemiş sayılacaktır. Benzer durum Yunanistan’daki bir dizi kilise ve Aynaroz manastırı için de geçerlidir” diye konuştu.

Krizin ABD tarafından tetiklendiğini öne süren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Fener Rum Patrikhanesi, ABD’den gelen emirler doğrultusunda Ukrayna’da dini provokasyon düzenlenmesini desteklemiştir. Patrik Bartholomeos’un Ukrayna kararını ilan etmesinden sonra Amerika’dan duyulan alkışlar niyetin açık göstergesidir” dedi. Rusya Devlet Başkanı Putin’in Sözcüsü Dmitriy Peskov da, “Rusya, tüm dünyada olduğu gibi Ukrayna’daki din kardeşlerimizin de sonuna kadar yanında olacaktır” açıklaması yaptı. Peskov, “Sadece diplomatik ikna yollarını kullanacağız” ifadesini kullandı. Kremlin’in ‘barışçıl yol’ vurgusuna rağmen, Rus basınında ve sosyal ağlarda, Moskova’nın gerekirse Batı ile tüm ilişkileri koparma pahasına Ukrayna’ya çok daha kapsamlı askeri müdahale başlatabileceği yorumları yapıldı.

Moskova-İstanbul çekişmesi

Moskova Ortodoks Patrikhanesi, SSCB’nin dağılmasından sonra ülke yönetiminde önemli bir role sahip oldu. Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de himayesinde bulunan Moskova Patrikhanesi, İstanbul merkezli Ekümenik Patrikhane ile sürtüşme yoluna girdi.

Moskova Patrikhanesi, İstanbul’daki ‘ekümenik’ sıfatını kendisine daha uygun görmeye başlamasından sonra -resmen olmasa bile- “İstanbul’daki Ekümenik Patrikhane’nin Müslüman Türkiye’nin esareti altında bulunduğu”şeklinde bir dizi söylenti yaydı. Buna gerekçe olarak Rusya’da 150 milyon Ortodoks’un yaşadığını; oysa İstanbul’daki Ortodoksların 2 bine düştüğünü gösterdi.

Ekümenik Patrikhane ise merkezini ABD, Kanada, Fransa ve İsviçre gibi ülkelere taşıması için aldığı önerileri geri çevirmiş; Türkiye yönetimi altında İstanbul’da kalmaya kararlı olunduğunu açıklamıştı.

Türkiye’nin son zamanlarda Rusya ile yakınlaşması ve Patrikhaneyi ‘her zaman koruyan’ ABD’den uzaklaşması, Ukrayna Kilisesi sorununda Putin’den alacağı olası ‘tavsiyeler/ricalar’ doğrultusunda Ekümenik Patrikhane’ye ‘baskı uygulayacağı’ gibi endişeleri de doğuruyor.