Alman havayolu şirketi Germania iflas etti! Şimdi ne olacak?

Alman havayolu şirketi Germania mali krizden çıkamadı. Şirket iflas başvurusunda bulundu! Gece saat 03.00’teki Berlin-Antalya seferi iptal oldu.

Geçtiğimiz günlerde yaşadığı maddi sıkıntılar nedeniyle satışa çıkarılabileceği yönünde iddialar ortaya atılan Germania, mali sorunların çözümü için kısa vadede temin etmesi gereken likiditeyi sağlayamayınca iflas başvurusunda bulundu.

Özellikle turistik bölgelere düzenlediği seferlerle yılda 4 milyon yolcu taşıyan havayolu şirketinin CEO’su Karsten Balke, iflas başvurusu hakkında Alman basınına kısa bir açıklamada bulundu. Airporthaber.com’daki habere göre Balke, “Maalesef, kısa vadeli likidite ihtiyaçlarını karşılamak için finansman çabalarımızı başarıyla tamamlayamadık. Sonuç olarak, iflas başvurusunda bulunmaktan başka seçeneğimiz olmadığı için üzgünüz” dedi.

Tüm seferlerini durduran Germania’nın CEO’su, planlanan seferleri gerçekleştirilemeyen tüm yolculardan özür diledi. Turizmci Recep Yavuz, sosyal medyadaki hesabından gece saat 03.00 Berlin-Antalya seferini yapacak olan Germania havayollarının iflas ettiğini ilan ederek uçuşunu iptal ettiğini paylaştı.

Germania’nın Zonguldak uçuşları hakkında ise Zonguldak Özel Sivil Havacılık Anonim Şirketi (ZONHAV) Yönetim Kurulu Üyesi Recep Kahya da, sosyal medyadaki hesabından şunları yazdı: “Germania Havayolları uçuşlarını durdurdu. Daha dün öğlen saatlerinde 15 milyon euro destekle ilgili görüşmeler devam ederken bu gece havayolunun internet sitesinden yapılan açıklamada uçuşların durdurulduğu ve mahkemeye iflas müraacatı yapıldığı bildirildi. Bundan sonraki süreçte bilet alan hemşehrilerimizin durumuna gelince; İnsolvenskasseye müracaat edip beklemekten başka çare yok.

Ha eğer herhangi bir yatırımcı Öger Türk Tur’un iflasında olduğu gibi uçakları devralıp uçuşlara devam ederse belki yolcuları ücretsiz taşıyabilir. Bizler de bekleyip konuyu takip edeceğiz. insolvensvervalter atandığında adresini burdan duyuracağız.Çok üzgünüm. Zonguldak’a uçan ilk yolcu uçağı olarak ayakta kalmasını isterdim.”

MAAŞLAR ÖDENEMEDİ!

Ocak ayında mali sıkıntılar bildiren havayolu şirketi, Pazartesi günü geç saatlerde Berlin Bölge Mahkemesi’ne iflas başvurusunda bulunurken ve Almanya’da görevli personellerin maaşlarının ödenemediği bildirildi.

Öte yandan şirketin yan kuruluşu Swiss Germania Flug AG ve Bulgarian Eagle’nin henüz bu iflas başvurusundan etkilenmediği belirtildi.

Ayrıca iflas kararı alan şirketin bünyesinde görevli pilotlara Ryanair tarafından teklif götürüldüğü ve Germania’dan çok sayıda pilotu kadrosuna katacağı iddia edildi.

Dün gece gerçekleştirilen ST3711 sefer sayılı Fuerteventura-Nürnberg uçuşunun ardından Germania tüm seferlerini resmen durdurdu.