Bakan Ersoy’dan coronavirüs açıklaması: Temmuz’da toparlarız!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy

Çin’de başlayan ve dünyaya hızlı bir şekilde yayılan coronavirüs salgınının havacılık sektöründe yarattığı yıkıcılık etkisi turizmde ne kadar sürecek? Yanıtı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy verdi.

Virüse odaklandıklarını “Biz önlemlerimizi alıyoruz. Kriz sırasında aldığınız önlemler etkisini kriz sırasında göstermez, daha sonra gösterir. Önlemlerimiz kriz sonrası hızlı çıkış yapmak için. Temmuzda toparlarız” sözleriyle ifade eden Bakan Ersoy, Hürriyet Gazetesinden Elif Ergu’ya açıklamalarda bulundu.

İşte Ergu’nun “Turizm virüsten sonra tırmanacak” başlıklı haberinin ilgili bölümleri şöyle:

“Türkiye koronavirüsle mücadele sürecini iyi yönetiyor. Önemli olan sektörün dayanıklılığını artırmak. En az hasarla çıkıp, kriz geçince hızla toparlanmak.

Bu krizi Avrupa iyi yönetemedi. Çünkü Avrupa krizlere hiç hazır değil.

Bize yolcu tedariği yapan ülkeler içine kapandı. Hava trafiğinde yüzde 6’lık daralma konuşuluyor. Krizin tavan yaptığı zamanlarda yüzde 25’leri bulacak, ortalamada dünya ulaşım trafiği artması beklenirken düşecek. İş yaşamında çok kriz atlattık. Bizim aldığımız önlemler kriz sonrası hızlı çıkış yapmak için. Hızlı geçmesini sağlamak için önlem alıyoruz.

Thomas Cook krizinde testten geçtik. Bizi teğet geçti. Bu da ne ilk kriz ne de son kriz olacak.

Havalimanı raporları her gün bana geliyor. Ocakta rekor çok iyi gidiyorduk. Yüzde 16.5 artış oldu. Şubat ayında eksi olacak, mart ayında tavan yapacak. Dünyanın diğer turizm merkezlerine göre daha iyiyiz. Kötünün iyisiyiz.

Koronavirüsün etkisi nisan ve mayıstan itibaren azalır, haziranda geçen yılın rakamları yakalanır, temmuzda toparlanırız.

Ancak dünya ortalamasının altında kayıp yaşamayı bekliyoruz. Ayrıca düzelmeyi de çok hızlı yapmayı planlıyoruz. Kriz sırasında aldığınız önlemler etkisini kriz sırasında göstermez. Daha sonra gösterir.

18 ülkede televizyonlarda tanıtım yapıyoruz. Yakında 20 ülke olacak. Ayrıca bu yıl National Geographic ile 3 bölümlük bir anlaşma yaptık. Bir bölümü İstanbul, iki bölüm Anadolu’nun tanıtımını içeriyor. Tüm dünyada yayınlanıyor. Kanalın verdiği sonuçlara göre izlenme payı benzer gösterimlerin yüzde 30 üzerinde. Ayrıca dünya genelinde yayınladığımız reklam filmlerinde de deniz-kum-güneş tanıtımının yanı sıra İstanbul ve Anadolu’nun tanıtımına da geniş yer ayırdık.

Bu arada 11 ülkeye vizeyi kaldırdık. Bu ülkelerden vize muafiyeti ile fazladan yüzde 7’lik ek bir artış öngörüyoruz...”