Seyahat karnesi uygulaması gündemde…

Normalleşme planına dair yeni detaylar belli oldu. İşte seyahatlere ilişkin yeni detaylar…

COVID-19 salgını nedeniyle alınan tedbirlerin kademeli olarak gevşetilmesine 11 Mayıs’ta başlanacak.

İkinci aşama 27 Mayıs – 31 Ağustos, üçüncü aşama 1 Eylül – 31 Aralık, dördüncü aşama ise aşının bulunmasının beklendiği 1 Ocak ve sonrası olarak planlandı.

Hürriyet’ten Aysel Alp ve Gizem Karakış’ın haberine göre ramazan ayından sonra uygulanan kısıtlamalarda kademe kademe rahatlama olacak.

İKİNCİ AŞAMADA SEYAHATLER VE UÇUŞLAR…

İç hat ve dış hat uçuşları 28 Mayıs’ta kademe kademe başlayacak.

Pandemi ile mücadeledeki rakamlarına göre uçuşların başlaması haziran ayına da kalabilir. İlk etapta 19 ülkeye uçuş planlanıyor.

Yurtiçi uçuşlarda, seyahat kısıtlamasının devam ettiği şehirlerde seyahat izni alarak yolculuk yapılacak.

Seyahat kısıtlamasının 27 Mayıs ve 31 Ağustos olarak belirlenen normalleşmenin ikinci aşamasında tamamen bitmesi durumunda bütün uçuşlar serbest olacak.

SEYAHAT KARNESİ UYGULAMASI

Aysel Alp ve Gizem Karakış’ın öne sürdüğü üzere yurt dışı uçuşlarda yolculara, pasaport gibi seyahat karnesi çıkarılacak.

Bu yolcuların karnesinde gittikleri şehirler, kaldıkları yerler, kaç gün kaldıkları ayrıntılı olarak yazılacak. Olası bir vaka durumunda yolcunun kaldığı yer, çevresinde temas ettiği kişiler bu kapsamda saptanabilecek.

Yabancı yolcularda ise özel sağlık sigortası ön koşulu aranacak.

HAVALİMANLARINDA ALINACAK COVID-19 TEDBİRLERİ

Havalimanına giren yolcu ve çalışanların termal kameralar ile vücut sıcaklığı ölçümleri yapılacak. Havalimanında yolcular için önlemler alındı. Check-in kontuarlarında camekan konulacak, bir yolcudan fazlasının yaklaşmasına izin verilemeyecek.

Yolcular güvenlikten geçerken koruma mesafesini koruyacak ve bu durum sürekli denetlenecek.

Yurt içinde sefer sayılarının ilk etapta yüksek olmaması, günlük 1200 uçuşun, bu dönemin başında 300 ile başlanması planlanıyor.