Havada yer kalmadı otobüsçülerden itiraz geldi

Havayolu firmaları uçuşlarına 1 Haziran itibariyle başladı. Haziran’ın ilk haftası için birçok uçuşta yer kalmadı. Biletlerin normal bir haziran sezonuna göre yüzde 20 ucuz olması ise dikkat çekti.

Havayolu firmaları, uçuşlarına 1 Haziran tarihinden itibaren başladı. Sosyal mesafe kurallarının uygulanmadığı uçaklarda, yolcuların çekingen davranması beklenirken, kararın ardından bilet satışları patladı. Hatta haziranın ilk haftası birçok uçuşta yer kalmadı.

Dünya Gazetesi’nden Selenay Yağcı’nın haberine göre; biletlerin normal bir haziran sezonuna göre yüzde 20 ucuz olması da dikkat çekti. Tek yön bilet fiyatı en düşük 150 lirayı görürken, en yüksek fiyat ise 389 lira oldu. Ayrıca yurtiçi uçak biletlerinde KDV’nin 3 ay süreyle yüzde 18’den yüzde 1’e çekilmesi de Haziran’da fiyatları düşürdü. Bugün için İstanbul’dan İzmir’e tek yön Pegasus 253 liraya, THY 252 liraya, AnadoluJet ise 212 liraya uçuyor. Otobüs fiyatı ise 160 lira.

FİRMALARIN DÜZENLEYECEĞİ UÇUŞLAR

Pegasus, 1-2-3 Haziran için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün belirlediği destinasyonlar çerçevesinde İstanbul Sabiha Gökçen’den karşılıklı olarak İzmir, Antalya ve Trabzon’a seferler planladı.

Türk Hava Yolları (THY) da 1 Haziran’dan itibaren İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen’den Ankara, İzmir, Antalya ve Trabzon’a karşılıklı seferler başlatırken, uçuşların yüzde 80’ini da doldu. Bu süreci takiben 3 Haziran’dan itibaren ise diğer şehirlere uçuş planlanıyor.

THY ilk uçuşunun Ankara’ya yaparken, Pegasus ilk uçuşu için İzmir’i tercih etti. SunExpress de 1 Haziran’dan itibaren Antalya ve İzmir’den, Adana, Diyarbakır, Gaziantep, Trabzon, Van, Samsun ve Kayseri’ye uçacak.

HAVAYOLLARI MESAFEYE YANAŞMIYOR

Şehir içi ulaşımda otobüslerde bir koltuk boş bırakılıyor. Yüksek Hızlı Tren’de ise birer koltuk boş bırakılıyor ve yolcular çapraz oturarak seyahat ediyor.

Ancak uçaklarda HEPA filtre olduğunu savunan şirketler, uçak içinde bir koltuk boş bırakma uygulaması yapmaya yanaşmıyor.

BİLAL EKŞİ’DEN BOŞ KOLTUK AÇIKLAMASI

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, Twitter’dan “Uçaklarda yan koltuk boş olacak mı? Cevap: Havacılık ve sağlık otoritelerinde; uçak havalandırma sistemleri, HEPA filtreleri ve yapılan bilimsel araştırmalarda uçak içi bulaş riskinin yüksek olmaması gibi sebepler ile henüz zorlayıcı bir karar alınmamıştır” mesajını paylaştı.

Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Nane ise şunları söyledi: “HEPA filtreler uçaktaki havayı ortalama her üç dakikada bir filtre ediyor ve yüzde 60 dışarıdan taze hava alınıyor. Bu hava da 1300 derecelik ısısı olan motordan geçip filtre ediliyor. Bu sebeple uçaklar aslında en hijyenik ortamlar. Sosyal mesafe psikolojik olarak bir rahatlama sağlayabilir ama bizim uçaklarımız 189 koltuğa göre fiyatlandırılıyor, 120 koltuğa indiğinde ister istemez bir fiyat yükselmesi olur.”

OTOBÜSÇÜLERİN MESAFE İTİRAZI SÜRÜYOR

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Birol Özcan, “yüzde 50 kapasite” uygulamasının cam kenarı olarak revize edilmesi talebini yineledi.

Uçak ve trenle rekabette zorluk çektiklerini anlatan Özcan, THY’nin taban fiyat olarak 340 lira koyduğunu ve Trabzon’a nerdeyse otobüs fiyatına gittiğini kaydetti. 65 yaş serbestliğiyle başlayan hareketin bugünde devam edeceğini ifade ederek, “Cuma günü İstanbul otogarından 230 otobüs çıktı” dedi.