Türkiye turizmi 2020’yi hangi seviyede kapatacak?

Türkiye turizmi, 2020 yılını kaç ziyaretçi ve ne kadarlık turizm geliriyle kapatabilir? İşte öngörülen rakamlar…

Dünya Gazetesi’nin köşe yazarlarından H. Bader Arslan, bugünkü köşe yazısında son altı yılın verilerini inceleyerek yıl sonunda Türkiye’nin ne kadarlık ziyaretçi rakamına ve turizm gelirine ulaşacağı yönünde öngörüde bulundu.

Bader Arslan’ın 2020 yıl sonu turizm verilerine ilişkin değerlendirme ve öngörüleri şu şekilde:

“Kalan 4 ayda ne olacağı ve yılı hangi düzeyde tamamlayacağımızı tahmin etmek için bize faydalı olacak verilerden biri turist sayısının aylara nasıl dağıldığı.

TÜRKİYE’Yİ ZİYARET EDENLERİN YÜZDE 31.2’Sİ EYLÜL-ARALIK DÖNEMİNDE GELİYOR

Uzun dönemli ortalamalara göre Türkiye’ye gelen ziyaretçilerin yüzde 11.6’sı Eylül’de, yüzde 9.1’i Ekim’de, yüzde 5.2’si Kasım’da, yine yüzde 5.2’si Aralık’ta geliyor. Yani Türkiye’yi ziyaret edenlerin yüzde 31.2’si Eylül-Aralık döneminde geliyor.

SON 4 AYDA 6.5 MİLYON CİVARINDA ZİYARETÇİ GELEBİLİR

2019’un son 4 ayında ülkemize 16.2 milyon ziyaretçi gelmişti. Ağustos’ta yüzde 69 olan gerileme hızı, Eylül-Aralık döneminde ortalama yüzde 60 olursa son 4 ayda 6.5 milyon civarında ziyaretçi gelecek demektir. Bu da yıl genelinde yüzde 70 düşüşle 15.7 milyon ziyaretçi sayısına ulaşabileceğimizi gösteriyor.

YIL SONU TURİZM GELİRLERİNE YÖNELİK ÖNGÖRÜLER

İşin mali kısmına geldiğimizde gözlerimizi son olarak Temmuz’daki görünümü yansıtan Ödemeler Dengesi verilerine çeviriyoruz. Ödemeler Dengesi verilerine göre ilk 7 ayda seyahat gelirleri yüzde 73.3 gerileyerek 3.9 milyar dolar oldu.

YEP’te, 2019’da 29.8 milyar dolar olan seyahat gelirlerinin 2020’de yüzde 65.4 düşerek 10.3 milyar olacağı tahmin ediliyor. Yani YEP tahminini yakalamak için kalan 5 ayda 6.4 milyar dolar gelir elde etmemiz gerekiyor.

YIL SONUNDA 8.6 MİLYAR DOLARLIK SEYAHAT GELİRİ ELDE EDİLEBİLİR

İlk 7 ayda Türkiye’yi ziyaret edenlerin sayısı 7.1 milyon ve bunlardan elde edilen gelir 3.9 milyar dolar ise ve kalan 5 ayda 8.6 milyon kişi giriş yaparsa (aynı tutarda harcama yapacaklarını varsayarsak) bunlardan 4.7 milyar dolar civarında gelir elde etmemiz gerekir. Bu durumda Ödemeler Dengesinde yıl genelinde yüzde 71 düşüşle 8.6 milyar dolar seyahat geliri görebiliriz.”

—O—

H. Bader Arslan’ın “Turizmde yıl sonunda şunu göreceğiz…” başlıklı yazısının tamamını okumak için tıklayınız.