Kıbrıslı turizmcilerin yeni hedefi: Yaşlı Avrupalılar!

Turizmde çeşitliliği arttırmak adına alternatif bir yol arayan sektör profesyonelleri “yaş turizmi” ile emeklileri mercek altına aldı.

Kıbrıslı turizmciler 55 yaş üstüne gelmiş 125 milyon Avrupalı emeklinin yıllık 300 milyar dolar gelir bıraktığını söylerken bu kitle için özel altyapı yatırımları için hazırlıklara başladı.

Kıbrıs Gazetesinden Ali Cansu’nun haberine göre “Turizmciler, “Avrupa’da hava soğuk olduğu için 55 yaş üstü olanlar özellikle çetin geçen kış aylarında daha ılıman iklime sahip olan ülkelere gidip 3 ila 6 ay arasında konaklıyor. Ekim ile Mart ayları arasında tatil yapmayı tercih eden bu kesim daha çok İspanya, İtalya, Yunanistan son dönemde de Tayland, Filipinler gibi Uzakdoğu ülkelerini tercih ediyor.”

Sahil hatlarında bulunan tesislerinin dünyanın birçok ülkesinden hem hizmet hem de kalite bakımından çok üst seviyelerde olduğunu belirten Kıbrıslı turizmciler, tesislerinin birçoğunun Ekim ve Mart aylarında kapalı olduğunu söyledi.

Kıbrıslı turizmciler emekli turiste bu tesislerini pazarlayabilirler ise turizmi 12 aya yayabilecek. Bu kitlenin tatilde alıştığı lokasyonları tercih ettiğine dikkat çeken turizmciler, “KKTC’de uzun süreli konaklayanlar, ülkemizi tanıma fırsatı yakalarsa mevcutta yürütülen algı operasyonlarını da kırabiliriz” dedi.