Konaklama sektöründe maliyetler arttı

Turizm Veri Bankası’nın açıklağı verilere göre, Şubat ayında 11,23 olarak gerçekleşen enflasyon değeri konaklama sektöründe maliyet artışına sebep oldu.

2017’de Türkiye’ye gelen turist sayısı her ne kadar turizm sektöründe yükseliş yılı olarak lanse edilmesine neden olsa da ekonomik verilerin önüne geçememişti. 2018 için de aynı değerlendirmeler Turizm Veri Bankası’nın (TVB) açıkladığı verilerle gözler önüne serildi.

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, oda fiyatlarında indirime giden oteller, yüksek maliyet oranlarının yarattığı bunalımla karşı karşıya kaldı. Şubatta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,26 bir önceki yılın Aralık ayına göre ise yüzde 1,76 artan Tüketici Fiyatları Endeksi, (TÜFE) otellerde maliyet artışının yüzde 13,1’e çıkmasına neden oldu. Otellerde maliyet artışı yüzde 11,23’lük enflasyon değerinin üzerinde seyretti.

İçecek, yiyecek ve temizlik alanları maliyetinde yaşanan değişim, 2018 yılının rekor artışı ile yüzde 14 oranında gerçekleşti. Teknik servis grubu maliyetlerindeki artış ise yüzde 5,5 seviyesinde oldu.

TÜM ALANLARDA MALİYETLER ARTTI

Şubat ayından gerçekleşen maliyet artışları ilk defa iki yıl sonra enerji ve yakıt maliyetleri dahil tüm alanlarda yükseldi. Yalnızca teknik servis ve enerji grubu maliyetlerindeki artış enflasyonun altında seyrederken, diğer bütün alanlarda yaşanan artış enflasyon değerinin üzerine çıktı.