Kleopatra Koyu ihalesinde neler oluyor?

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden birisi olan Antalya’nın Kemer ilçesinde Tabiat Parkı sınırları içerisinde yer alan Kleopatra Koyu’nun 29 yıllığına özel bir firmaya günübirlik kullanım için tahsis edilmesi tartışma yarattı.

İhaleyi kazanan bir dönem “Erdoğan’a aşık oldum” sözleriyle hafızalarda yer edinen işadamı Fettah Tamince’ye ait olan Sembol İnşaat ve Turizm firmasının, otel inşa edeceği iddiaları bölge halkından büyük tepki toplarken Tamince’nin “Benim günübirlik tesisle ne işim olur? Milyarlık cirosu olan bir turizm markasıyım. Günübirlik tesiste anama yoğurt yaptırıp, hanıma da gözleme mi açtıracağım?” sözleri akıllarda soru işareti yarattı.

2015 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından mesire yeri ilan edilen Tekirova Mahallesi’nde bulunan Kleopatra Koyu, adrese teslim ihalesiyle bir iş adamına 3 milyon 800 bin liraya kiralanmış ancak mesire yerleriyle ilgili yönetmeliğin otel yatırımına izin vermemesi nedeniyle ihalenin sözleşmesi sırasında anlaşmadan vazgeçildi.

2016 yılına gelindiğinde “tabiat parkı” ilan edilen Kleopatra Koyu, 20 Haziran 2017’de “Tekirova Tabiat Parkı” olarak Ankara’da ihaleye çıkarılmış F.Ç. adında bir işadamı tarafından 120 bin lira bedelle alındı. Ancak bir süre sonra Orman ve Su İşleri Bakanlığı ihaleyi iptal etmişti.

FETTAH TAMİNCE: MİLYARLIK CİROSU OLAN BİR TURİZM MARKASIYIM, GÜNÜBİRLİK TESİSLE NE İŞİM OLUR!

Geçtiğimiz hafta yeniden ihaleye çıkarılan Kleopatra Koyu, 505 bin lira bedelle 29 yıllığına ünlü turizm şirketi Sembol İnşaat’a tahsis edilmesi çevreciler tarafından büyük tepkiyle karşılaşırken konu hakkında Hürriyet Gazetesine açıklamalarda bulunan Fettah Tamince, “Benim günübirlik tesisle ne işim olur? Milyarlık cirosu olan bir turizm markasıyım. Günübirlik tesiste anama yoğurt yaptırıp, hanıma da gözleme mi açtıracağım? Noter aracılığıyla bakanlığa başvurduk, ‘Biri bizim adımızı mı kullandı’ diye sorduk. Anlamaya çalışıyoruz” dedi.

KANUNA AYKIRI HİÇBİR ŞEYE MÜSAADE YOK

Kleopatra Koyunda yapılacak yatırımlara karşı 10 Haziran’da koyda bir basın açıklaması yapan bölge halkına seslenen Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş ise “30 Mayıs’ta ihaleyi sonuçlandırdık. 505 bin lira yıllık kira bedeliyle, 29 yıllığına bir firma aldı. Koya 5 yıldızlı otel yapılması mümkün değil. Uzun devreli gelişim planı buna asla müsaade etmiyor. 3621 sayılı Kıyı Kanunu’na aykırı hiçbir şeye müsaade etmiyoruz. Günübirlik kullanım alanımız var. Bir de bungalovlar olacak. Bunların sayısı ise imar planıyla belli olacak. İmar planı ihaleyi kazanan firma tarafından yapılacak, bizim görüşümüze sunulacak. Biz uygun görüş verirsek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gidecek. Onlar da onaylarsa uygulamaya girecek” ifadelerini kullandı.