Döviz kuru sağlık turizmini nasıl etkiledi?

Dolar ve Euro kurunun son aylarda Türk Lirası karşısında artması birçok sektörün yanı sıra Türkiye’deki sağlık turizmini de etkiledi. Dünya Sağlık Turizmi Konseyi verilerine göre sağlık turizminde dünyada 3’üncü sırada bulunan Türkiye’de bu durumun hem olumlu hem de olumsuz yönde etkileri olduğunu söylemek mümkün.

Türkiye’de özellikle diş implantı yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor. ABD, Almanya, İsveç ya da İsviçre gibi ülkelerden alınan Dolar ve Euro bazlı malzemeler Türkiye’deki tedavi masraflarını artırmış durumda.

Euronews’ten Kerem Congar’ın haberine göre 2017 yılında Türkiye’yi 750 bine yakın sağlık turisti ziyaret etti. Türkiye’ye tedavi amaçlı gelen turistler özellikle saç ekimi, estetik ameliyatı, diş implant, göz lazer tedavisi gibi hizmetleri tercih ediyor. Türkiye daha çok Avrupa’dan Almanya, Fransa ve Hollanda’dan gelen turistlerin gözdesi durumunda… Bu ülkelere son yıllarda İspanya, İtalya, Belçika ve İsviçre’den gelen turistler de dahil oldu. Bunun yanında Rusya ve Arap ülkelerinden gelenler sağlık turizminde Türkiye’yi tercih ediyor.

Kur değişimi turist sayısını artırdı
Türk Lirası’nın değer kaybetmesi parası değerlenen Avrupalı turistlerin sağlık turizmi açısından ülkeye gelme oranını da arttırdı. Son dönemde Türkiye’yi Avrupalı gurbetçilerden ziyade Avrupa’nın yerli nüfusu daha çok tercih etmeye başladı.

Saç ekimi konusunda daha ziyade yabancı turistlere hizmet veren İstanbul Hair Center Koordinatörü Hüseyin Bey, kur farkının artmasından dolayı artık yabancı turistlerin sayısında gözle görülür bir artış olduğunu hem de bu kişilerin Türkiye’de daha fazla vakit geçirip para harcadıklarını belirtiyor. Bu turistlerin özellikle İstanbul’un tarihi yerlerini gezmek, alışveriş yapmak ve yemek yemek için para harcadığını belirten Hüseyin Bey “Örneğin tedavi süresi 3 gün olan bir hasta işlemleri bittikten sonra şehri gezmek istiyor. 3-4 gün daha fazla Türkiye’de kalan hastalar ülkeye hatırı sayılır döviz bırakıyor” diyor.

Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak

2017’de Türkiye’ye 765 bin sağlık turisti geldiğini belirten Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak “Bu turistlerin kişi başı ortalama harcaması 9 bin dolardan fazla oldu. Turizm pastasında sağlık turizminin 7,2 milyar dolarlık payı” olduğunu belirtiyor.

Euro-Dolar bazlı hastane ve klinik giderleri yükseldi
Kur artışı yurt dışından malzeme alan klinik ve hastanelerin giderlerine ise olumsuz şekilde yansıdı. Birçok hastane ve klinik ameliyat malzemelerini Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İsviçre ve Fransa gibi ülkelerden satın alıyor. Bu alımlarda Euro ve Dolar kullanıldığı için kur artışı sağlık sektörünü de vurmuş durumda.

Ocak ayından itibaren TL’ye oranla yüzde 40 artan Dolar, özellikle leasing yöntemiyle büyük hastane cihazları alan firmaları olumsuz etkiledi. Dolar’ın artmasıyla borç yükü de artan bu firmalardan bazıları kapanmak zorunda kaldı.

ABD’den ortodonti malzemeleri getiren bir firmanın yetkilisi olan Şükrü Büyükhan, büyük hastane ve toplu satışlarda zarar ettiklerini söylüyor. Büyükhan eleman ve benzin harcamaları gibi masrafların da arttığını belirtiyor “Özellikle üniversite ve hastanelere toplu satışlar yapıyoruz. Bu büyük müşterileri kaybetmememiz gerekiyor. Dolar 6.2 TL’iken mal alıp toplu satış yaptık. Ancak şu anda Dolar 6.7 TL civarında. Faturaları TL bazında kestiğimiz için 90 ya da 120 gün vadeli satışlarda zararımız çok büyük. Aslında kardan zarar ediyoruz ancak bu miktar oldukça fazla. Bu sebeple kur artışları işlerimizi olumsuz etkiliyor.”