THY’nin yeni havalimanına taşınma planında merak edilenler

Yeni havalimanının açılışında erteleme olup olmayacağına ilişkin tartışmalar devam ederken Türk Hava Yolları’dan (THY) taşınmaya ilişkin flaş bir karar geldi. THY yeni havalimanına ilk etapta 20-30 uçakla gidecek, Aralık sonunda tamamen taşınacak.

Türk Hava Yolları, 29 Ekim’de resmi açılışı yapılacak olan yeni havalimanına taşınma planını büyük ölçüde hazırladı. AirportHaber’in edindiği bilgiye göre; işçi eylemleri nedeniyle açılış gününe kadar hazır olup olmayacağına yönelik tartışmaların sürdüğü bir ortamda THY, önemli bir karar aldı. Açılış sırasında yaşanabilecek aksaklıkları dikkate alan THY yönetimi, kademeli geçiş yapma konusunda karar aldı. Buna göre taşınma operasyonunun başladığı süreçte uçaklarının tamamı yerine sadece 20 ile 30 arasındaki uçağını yeni havalimanına konuşlandıracak olan THY, seferlerinin büyük bölümünü Atatürk Havalimanı’ndan yapmaya devam edecek. THY ilk etapta sadece bağlantısı olmayan uçuşları öncelikli olarak belirleyecek ve o uçuşları yeni havalimanından yapacak.

ARALIK SONUNDA TAMAMEN TAŞINACAK

THY’nin daha önceki aylarda da kademeli taşınma konusunda niyetinin olduğu ancak kademeli yerine THY’nin topyekün taşınması yönünde baskın kanaat oluştuğu biliniyordu. THY’nin kademeli taşınması konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ikna edildiği, Aralık ayı sonuna kadar tüm uçakların yeni havalimanından operasyon yapıyor hale geleceği bildirildi.

PİSTLER CAT 3 OLACAK

Bu arada, yeni havalimanında ilk etapta iki pist hizmet verecek. Birisi tamamen iniş kalkışa hazır hale gelen diğerinde ise son rötuşları yapılan pistlerde, görüşün düşük olduğu hava koşullarında sıfır görüşe kadar inişe imkan tanıyan kategori 3 (Cat 3) alt yapısının da hazır olacağı öğrenildi.

“DÜN SABAH İTİBARİYLE İŞÇİLERİMİZ İŞBAŞI YAPTILAR”

Öte yandan İstanbul Valisi Vasip Şahin, Üçüncü Havalimanı inşaatında çalışan işçilerin eylemi ve sonrasında yaşanan gözaltı işlemleriyle ilgili, “Havalimanı inşaatında çalışan işçilerin sorunlarının giderilmesi noktasında işveren de çalışma başlattı” dedi. Vali ayrıca gözaltına alınan 401 kişiden 275’inin serbest bırakıldığını açıkladı.

Basına açıklama yapan Vasip Şahin, işçilerin sorunlarının giderilmesi konusunda yüklenici firmanın çalışma başlattığını belirterek, “İş barışı noktasında baktığımızda orada herhangi bir sorun yok. Dün sabah itibariyle işçilerimiz işbaşı yaptılar” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz Cuma günü havalimanı inşaatında işçilerin eylemi sonrası 401 işçinin gözaltına alındığını ve 275’inin salıverildiğini vurgulayan Şahin, “Cuma günü sabah saatlerinde çalışanlarımızın servis hizmetinin gecikmesine bağlı olarak bir takım talepleri oldu. Buna bağlı olarak oradaki taleplerin ve hareketliliğin koordinesi noktasında iki kaymakamımız ve jandarma il komutanımız 3. Havalimanı’nın inşaat sahasına gittiler. Hem çalışanlarla gerekli görüşmeleri yaptılar hem de onların işverenle buluşmasını temin ettiler ve işverene oradaki sıkıntı ve çalışanların taleplerini ilettiler. Bunun üzerine işveren tarafı da bu konuyu incelemeye aldı” değerlendirmesini yaptı.

“İŞÇİLERİN SORUNLARININ ÇÖZÜLMESİ NOKTASINDA İŞVEREN DE ÇALIŞMA BAŞLATTI”

Havalimanı inşaatında çalışan işçilerin sorunlarının giderilmesi noktasında işverenin de çalışma başlattığını kaydeden Şahin, şöyle konuştu:

“Konunun başka türlü istismar edilme ihtimaline karşı da kolluk kuvvetlerimiz gerekli tedbirleri alarak orada bulunan insanların öncelikle kimlik kontrollerini ve oradaki durumlarını inceleme, araştırma faaliyeti konusunda bir takım kolluk görevlerini ifa ettiler. Bu arada çalışma kimliği olmayan ya da orada provokasyonvari eylemler yapmaya çalışan kişilerin de olduğu toplam 401 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 275’i bugün sabah itibariyle salıverildi. Diğerleriyle ilgili işlemler devam ediyor. Onların arasında suça karışanların dışındakiler mutlaka başsavcılarımızın titiz incelemeleriyle salıverilecektir. İşveren tarafı hızla belirtilen sorunların giderilmesi noktasında çalışmaya başladılar. O sorunların giderilmesi ve taleplerin karşılanması noktasında bizim de aracılığımızla bir an önce düzeltme çabalarına başladılar.”

“ORADA HERHANGİ BİR SORUN YOK”

İşçilerin dün sabah itibariyle işbaşı yaptıklarını belirten Vali Şahin, sözlerini, “Bu çalışmalarımızı ilgili bakanlıklarımız da başından beri hem takip etti hem de süreç içerisinde talimatlandırdılar. İş barışı noktasında baktığımızda orada herhangi bir sorun yok. Dün sabah itibariyle işçilerimiz işbaşı yaptılar” diye tamamladı.