Bakan Ersoy’dan ‘dolar fiyatlaması’ eleştirilerine yanıt

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy

‘Kendi şirketlerinde de dolar fiyatlamasına devam ediyor’ diye eleştirilen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, “İnsanlar eksik bilgiyle konuşuyor. Dövizle fiyat veren, yurt dışı turlar satan şirketlerimizin çalışanları bile dövizle maaş alıyor. Yurt içi operasyonlarımızın tümü TL” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin bu sene turist sayısında rekor kırdığını belirterek, “Kendinizi ne kadar geliştirirseniz, turizminize ne kadar yatırım yaparsanız o kadar hızlı büyürsünüz” dedi. Ersoy, “Ben gerçekçi ve mantıklı hedeflerden yanayım. İlk 5 yılda 50 milyon kişi 50 milyar dolar yetmez. 50 milyon kişiyi zaten yakaladık, geliri de en az iki katına çıkaracağız” dedi.

“DOĞRUSU BAKANLIK TEKLİFİ HİÇ BEKLEMİYORDUM”

Sözcü gazetesinden Özlem Gürses’e konuşan Bakan Mehmet Nuri Ersoy,”Nasıl geldi bu bakanlık teklifi size? Bekliyor muydunuz?” sorusunu “Doğrusu hiç beklemiyordum. Ben Sayın Cumhurbaşkanı ile sadece bir kez bir araya geldim. Kendisi bizim şirketimizde yaptığımız vizyoner işleri duymuş, fikrimi almak için Beştepe’ye davet etti. Bir saat 15 dakika ikili bir toplantı yaptık. Sonrasında adımı bakanlar listesinde gördüm” diye yanıtladı.

“‘DEĞİŞMEYİN, DEĞİŞTİRİN’ DEDİLER, BUNU YAPIYORUM”

Bakan Ersoy, sözlerine şöyle devam etti: “Bu göreve gelirken bize şöyle denildi: ‘Değişmeniz için değil, değiştirmeniz için getirdik…’ Ben de bunu yapmaya çalışıyorum. Bakanlıkta 28 bin arkadaşımız var. Hızıma ayak uydurabilen kadrolarla çalışıyoruz. Hızımız daha da artacak çünkü yapacak çok işimiz var. Temel yaklaşım olarak ‘Niçin yapılamaz’ değil ‘Nasıl yapılabilir’ diyoruz. Bunun bütün gerekliliklerini de uyguluyoruz”.

“İNSANLAR EKSİK BİLGİYLE KONUŞUYOR”

Ersoy, “Dolar kuru meselesi size nasıl yansıyor? Bizzat siz de çok eleştirildiniz şirketlerinizde dolar fiyatlaması devam ediyor diye” sorusunu da şöyle yanıtladı:

“İnsanlar eksik bilgiyle konuşuyor. Dövizle fiyat veren, yurt dışı turlar satan şirketlerimizin çalışanları bile dövizle maaş alıyor. Yurt içi operasyonlarımızın tümü TL. Otel müşterimizin de yüzde 80’i yabancı ziyaretçiler. Onlara da döviz üzerinden fiyat veriliyor. Türk müşterilerimiz ise hem yüzde 15 avantajlı hem de TL üzerinden ödüyorlar. İşin gerçeği bu”.