Edirne esnafı turizm tanıtımlarına taş koyanları affetmeyecek

Son zamanlarda Bulgar ve Yunan turistlerin akınına uğrayan Edirne Ulus Pazarı Esnafı, bölge tanıtımı için kullanılan Yunanca ve Bulgarca hazırlanan afişlere destek vererek ‘Adrianoupolis’ (Edirne) polemiğine bir son verilmesini istedi.

Konuyla ilgili pazar esnafıyla birlikte açıklama yapan Edirne Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı (UPEK) Bülent Reisoğlu, Edirne Belediyesi Başkanı Recep Gürkan’a sahip çıkarak “Turizm Bakanlığımız ülkemize yabancıları davet ederken ‘Türkiye’ demiyor; ‘Turkey’ diyor, ‘Turkei’ diyor. Hangi dil konuşuluyorsa tanıtımlarımızı da bu dilde yapıyor. Doğrusu da budur. ‘Welcome to Turkey’ sloganı bu kadar bilinirken Edirne Belediyesi’nin gayretini sözcük oyunlarıyla boğmaya kalkanları esnaf affetmeyecektir” dedi.

Sözcü Gazetesinden Tamer Yavuz’un haberine göre Bülent Reisoğlu, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“GÜZEL PROJELERİ ENGELLEMEYE ÇALIŞANLARI KINIYORUZ”

“Esnafımız, kişisel çıkarları için ekmeğine göz koyanları affetmeyecektir. Herkes Edirne’nin ticaretini artırmak için elinden geleni yapmaya çalışırken işgüzarlık yapanların evine ekmek götürmek için karda kışta, soğukta saatlerce sokakta çalışanları anlamalarını beklemiyoruz. Bizler her güzel projenin destekçiyiz. Güzel projeleri engellemeye çalışan herkesi de şiddetle kınıyoruz.

“EDİRNE’DE GÜNÜBİRLİK SEYAHAT İÇİN BELEDİYE BAŞKANIMIZ PROJELER ÜRETİYOR”

Ülkemiz zorlu bir ekonomik süreçten geçiyor. Can suyu olması beklenen sektörlerden birinin de turizm olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Buram buram tarih kokan Edirnemiz ülkemizin dört bir yanından vatandaşlarımızı ağırlıyor. Diğer yandan ilimiz serhat şehri ve bu nedenle Bulgaristan ve Yunanistan’ın sınır şehirlerinde yaşayanlar için de çok cazip. Günübirlik turistik ve ekonomik seyahatleri özendirmek için Edirne Belediye Başkanımız Recep Gürkan büyük duyarlılık göstermektedir. Projeler üretmektedir. Bu amaçla hazırlanan davet pankartları yabancı turistler üzerinde çok güzel etkiler bıraktı. Kendi dillerinde hazırlanan pankartlar sayesinde Bulgaristan ve Yunanistan’dan alışveriş için gelen turist sayısında ciddi artış yaşandı.”

Turiste veresiye olur mu?