İstanbul Havalimanı hakkındaki spekülasyonlar THY hisselerini nasıl etkiliyor?

Kolin, Limak, Kalyon, Cengiz İnşaat ve MNG’den oluşan yeni havalimanının işletmecisi İGA’nın ortaklık yapısında yaşanan belirsizlikler THY hisselerinin yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 15 değer yitirmesine neden oldu.

En son iki şirketin daha çekileceği iddialarıyla gündeme gelen İGA’nın ortaklık yapısının bu durumun etkisiyle 2 Ocak tarihinde 16.11 lira olan THY hisseleri, 14 Şubat’ta 13.43 liraya kadar geriledi.

Gerçek Gündem’in haberine göre “Kasım 2017’de THY’nin kurduğu, THY Havaalanı Gayrimenkul Yatırım ve İşletme A.Ş.’nin devreye girebileceği iddiaları ile Borsa İstanbul’da işlem gören THY hisseleri yılın en sert düşünü yaşayıp 13.37 liraya kadar geriledi. THY Havaalanı Gayrimenkul Yatırım ve İşletme A.Ş.’nin Varlık Fonu bünyesinde yer alan bir kuruluş olması da kuşkuların artmasında etkili oldu.”

Konuyla ilgili THY, Kamuyu Aydınlatma Plaformu’na (KAP) “İstanbul Havalİmanı’na ortak olmaya ilişkin Yönetim Kurulu’muzun herhangi bir değerlendirmesi ve kararı bulunmamaktadır” ifadelerinin yer aldığı bir açıklama yaptı.

Bu sürece dahil edilebileceği kaygısı ile birlikte yüzde 50.8’i halka açık, yüzde 49.1’i ise Türkiye Varlık Fonu bünyesinde bulunan THY’nin siyasi iktidarın aldığı kararlardan etkilenebileceği endişesi şirket hisselerinin dalgalanmasına neden oluyor.

“Uzmanlar, THY’nin piyasa değerinin 18 milyar 853 milyon lira olduğuna dikkat çekerek, THY’nin ve yatırımcılarının zarara uğramaması için Ulaştırma Bakanlığı’nın devreye girerek THY hisselerinde spekülatif dalgalanmalara konu olabilecek durumlarda aktif rol alması gerektiğini belirtiyor.”