İşte İstanbul Havalimanı’na ilişkin yeni ayrıntılar…

İstanbul Havalimanı
İstanbul Havalimanı

Gazeteci Hakan Çelik, 7 Nisan’da açılacak İstanbul Havalimanı’nı gezdikten sonra izlenimleri “Dünyanın yeni transfer merkezi” başlıklı yazısında kaleme aldı. İşte o yazıda öne çıkan konu başlıkları…

Posta Gazetesi’nin köşe yazarlarından Hakan Çelik, İstanbul Havalimanı’na yönelik tanıtım gezisine katıldıktan sonra izlenimlerini kaleme aldı. Hakan Çelik’in kaleme aldığı yazıda öne çıkan noktalar şöyle:

DÜNYANIN EN BÜYÜK TERMİNAL YAPISI

“Yeni havalimanına adım attığım andan itibaren hissettiğim şey terminalin büyüklüğü oldu. Gerçekten dev bir yapı. Zira burası şu anda dünyanın en büyük terminal yapısı durumunda…

EN UZAK KAPIYA ULAŞMAK 25 DAKİKA SÜREBİLİR

…Belli noktalarda yürüyen bantlar mevcut ancak yine de terminal kapısından girildiği andan itibaren yürüyerek en uzak kapıya ulaşmak 20-25 dakika alabilir.”

BÜYÜKLÜK DIŞINDA MEKANIN FERAHLIĞI DİKKAT ÇEKİYOR

“Büyüklük dışında dikkatimi çeken şey, mekanın ferahlığı. Her yer oldukça iyi aydınlatılmış. Zeminde, tavanda, bütün mekanlarda kaliteli malzemeler kullanılmış.”

DÜNYACA ÜNLÜ LÜKS MARKALAR İSTANBUL HAVALİMANI’NDA

“Terminalin tam merkezinde Louis Vuitton, Prada, Armani gibi lüks markaların mağazaları yer alıyor… Louis Vuitton’ın hemen karşısında da bir Vakko mağazası açılıyor. Türkiye’nin markalarından LC Waikiki de en büyük mağazalarından birini açıyor.”

İTALYAN PININFARINA İMZALI KULE

“… yeni havalimanının İtalyan Pininfarina imzalı kulesi meydanda daha açılmadan birçok mimarlık ve tasarım ödülünü aldı. Genel beklenti bu sıra dışı kulenin sadece yeni havalimanının değil İstanbul’un da yeni sembolleri arasına gireceği yönünde…”

TELEFON UYGULAMASI HAZIR

“İGA buraya gelecek olan kişilerin kullanımı için bir akıllı telefon uygulaması hazırlatmış.”

FARKLI İNANÇLAR İÇİN DUA ODALARI

“Havalimanında yolcuların oturduğu her bölümde prizler ve USB girişler var. Cami ve mescitlerin yanında farklı inanç gruplarından yolcuların gereksiniminin karşılanması için dua odaları (prayer room) oluşturulmuş.”

İSTANBUL HAVALİMANI’NA UÇUŞ DÜZENLEYECEK YENİ FİRMALAR

“…Türkiye turizmindeki gelişmeye paralel olarak yeni bazı havayolu kuruluşları da uçuşlarına başlıyor. Bunlar arasında IndiGo, Nouvelair de var. İstanbul’a artan yolcu talebi nedeniyle China Southern, Sichuan Air ile Afrikalı Ethiopian da sefer yapacak havayolları arasında…”

İşte İstanbul Havalimanı hakkında sıkça sorulan sorular ve cevapları