Turizm Tanıtma Ajansı’ndan corona stratejisi

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, coronavirüse karşı #TogetherToday, #TurkishFood ve #TurkishTherapy stratejilerini hayata geçirdi.

Türkiye’nin turizm hedeflerine ulaşması amacıyla kurulan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, coronavirüsün sektörün üzerindeki etkisini azaltmak için strateji geliştirmeye devam ediyor.

Strateji planı çerçevesinde ‘sağlık açısından güvenli’ algısı merkeze yerleştirilerek “togethertoday” çatı söylemi hayata geçirildi. Ayrıca Türk mutfağını ön plana çıkarmak adına video içerikler hazırlandı ve ‘Turkish Food’ etiketi twitter gündemine oturdu. #EvdeKal döneminde meditasyon içeriklerine artan yoğun ilgi kapsamında ‘Turkish Therapy’ filmi yayınlandı.

Hürriyet’ten Umut Erdem’in haberine göre turizmde normalleşme süreci için izlenecek yol haritası ve yapılan çalışmaları TGA Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın sözcüsü Erkan Yağcı, aktardı. İşte Yağcı’nın o açıklamaları:

“Türkiye’nin, bir turizm markası olarak, ‘ilk akla gelen, sağlık açısından güvenli, etkileyici ve tercih edilen tatil ülkesi’ algısını sürdürme hedefiyle iletişim çalışmalarını planladık. Sektör olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Bu süreçte TGA olarak bugünkü gündemi yönetirken, gelecek dönemin iletişim stratejilerini planlamaya, aksiyonlar almaya başladık. Bu doğrultuda ilk adım olarak insanların duygulara yönlenebilecekleri çatı bir söylem ile ‘Türkiye’nin her zaman onların yanında olduğu’ mesajını vurgulamayı amaçlayan ‘togethertoday’ konseptimizi hayata geçirdik. Bu zor dönemde birlik olma duygusunun önemini ön plana taşıyan ‘togethertoday’ manifesto filmimizi yayınladık ve tüm iletişim çalışmalarımızı ‘togethertoday’ çatısı altında topladık. Togethertoday filmimiz ile yarım milyonluk bir izlenme, 11 milyon erişim ve yüzde 18 etkileşime ulaştık. Erişimimiz tam 125 kat büyüdü. Bu rakamlar ile dünyadaki tüm rakip turizm ülkelerinin faaliyetleri ile karşılaştırıldığında en yakın rakiplerimizin açık ara üzerinde sonuçlar.

TÜRK MUTFAĞINI ÖN PLANA ÇIKARAN VİDEO İÇERİKLERİ HAZIRLANDI

İnsanların evde vakit geçirdiği bu dönemde, içerik trendlerini tüm dünyada yakından takip ederek; doğal zenginlikler, wellness, gastronomi değerlerini ön plana çıkaran içerik çalışmalarına öncelik verdik. Bu kapsamda dünyada büyük ilgi gören Türk mutfağını ön plana çıkarmak adına farklı iş birlikleri ile video içerikler hazırladık. Ünlü şeflerimiz Refika Birgül ve Fatih Tutak ile hazırladığımız videolar milyonlarca kez izlendi. Marka takip raporlarında ‘Turkish Food’ etiketi twitter mentionları arasına girdi.

MEDİTASYON İÇERİKLERİNE YOĞUN İLGİ KAPSAMINDA TURKİSH THERAPY FİLMİ OLUŞTURULDU

Gastronomi dışında bu dönemde insanların kendi iç dünyalarına ve pozitife yönlenme arayışları içerisinde meditasyon içeriklerine yoğun bir ilgi oluştuğunu yaptığımız trend araştırmalarında gözlemledik. Ülkemizin doğal güzelliklerini, Türkiye’nin büyüleyici maviliklerinin kapılarını dünyaya Mercan Dede’nin özel olarak hazırladığı müziği ile ‘Turkish Therapy’ filmimizle açtık.”