Dibe vuran paket tur satışlarında nisan ayında yüzde 48 artış yaşandı!

Last Updated on 6 Mayıs 2017 by Yaşar Çelik

Antalya’da Ocak-Mart döneminde dibe vuran paket tur satışları nisan ayı itibariyle adeta patladı. 2017 Nisan ayında geçen yıla oranla yüzde 48 artış yaşandı. 2016 yılının Nisan ayında Antalya Havalimanına paket turlarla 299 bin 305 misafir gelirken, 2017 Nisan ayında bu sayı 442 bin 964’e kadar ulaştı.

Türkiye’nin başta Avrupa ülkeleri ve Rusya ile yaşadığı politik gerilimlerin ardından ciddi kan kaybı yaşayan turizm sektörü, nisan ayı ile birlikte özellikle Rus pazarındaki hareketlenmeyle kendine geldi. Ocak-Mart döneminde yabancı turistlere yapılan paket tur satışlarında dibe vuran Antalya, nisan ayındaki yükselişle geçen yılı geride bıraktı.

YÜZDE 48 ARTIŞ

Hürriyet Gazetesinde yer alan habere göre, Turizm sektörü temsilcilerinin özel çalışmasıyla hazırlanan verilere göre; 2017 Nisan ayında geçen yıla oranla yüzde 48 artış yaşandı. Daha detaylı anlatımla 2016 yılının Nisan ayında Antalya Havalimanına paket turlarla 299 bin 305 misafir gelirken, 2017 Nisan ayında bu sayı 442 bin 964 olarak kayıtlara geçti.

Yaklaşık 144 bin kişilik artışın önemli bir kısmı geçtiğimiz yıl aynı dönemde Türkiye seferlerini iptal etmiş olan Rusya’dan geldi. Geçtiğimiz yıl Nisan ayında Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinden gelen paket tur misafirleri 20 bin 038’de kalırken, bu yıl 152 bin 536 olarak gerçekleşti. Yani paket tur satışları 7,5 kat arttı.

HOLLANDA DİPTE

Geçen yılın aynı döneminde hiç paket tur satın almayan İsrailli turistler, nisan ayı itibariyle 20 bin 435 paket tur satın aldı. Geçtiğimiz aylarda ilişkilerin hayli sarsıldığı Almanya turizm pazarında yüzde 9’luk artış yaşanırken, politik gerilimin devam ettiği Hollanda’da paket tur satışları yüzde -40 geriledi.

BDT ÜLKELERİ TAVAN YAPTI

Nisan ayı ile birlikte en fazla paket tur satışı Rusya ve Ukrayna’nın da içinde bulunduğu BDT ülkelerine yapıldı. Bu ülkelere yapılan satışta Rusya ve Ukrayna başı çekerken, artış oranı yüzde 661’e kadar yükseldi. Ortadoğu ülkelerine yönelik tur satışlarında yüzde 324, İsrail’e yapılan satışlarda yüzde 100 yükseliş kaydedildi.

İNİŞ UYARISI

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, Nisan ayındaki bu tablonun umut verici olduğunu, Nevruz sonu ve Paskalya başlangıcına denk gelen nisan ayındaki artışın mayıs ayında küçük çaplı inişe geçebileceğini söyledi.

EN ÖNEMLİ PAZAR RUSYA

Bu tabloya en önemli katkının ilişkilerin tekrar normale döndüğü Rusya’dan kaynaklandığını dile getiren Yavuz, İngiltere ve Almanya’daki küçük çaplı artışlara da dikkat çekerek, bu pazarlardaki artışın devam etmesi halinde sezon geneline önemli katkı yapabileceğini dile getirdi.

‘ORTADOĞU İZLENMELİ’

Hollanda krizinin turizme yansımasına da değinen Recep Yavuz, “Yüzde -40 olarak gerçekleşen kaybın siyasi ilişkilerin düzelmesi ile sezon sonuna doğru eritilmesi hedeflenebilir. Ayrıca Ortadoğu pazarındaki hareket dikkat çekici. Sadece nisan ayında Ortadoğu’dan 2 bin 595 misafir geldi, bu sayı geçtiğimiz yılın 4 katına denk geliyor. Bu pazarı dikkatle izlememiz gerekiyor” dedi.

PAKET TUR NEDİR?

Turistlerin tatillerini bir seyahat acentesi üzerinden uçak, otel, transfer ve diğer hizmetler dahil olarak aldığı ve ortalama 11 geceleme yaptığı turların genel adıdır.