Havada rekabeti bozan elektronik cihaz yasağı tüm Avrupa’ya yayılıyor

Last Updated on 9 Mayıs 2017 by Yaşar Çelik

22 Mart’ta Türkiye’nin de dahil olduğu 8 ülkeden ABD ve İngiltere’ye uçuşlara uygulanan elektronik cihaz yasağının tüm Avrupa’ya yayılıyor. Havada rekabeti bozan karar sonrasında THY, laptop ve bedava internet uygulamalarını devreye sokmuştu. Şimdi yasakla yüz yüze kalan Fransız, Alman ve İngiliz havayolu şirketlerinin olumsuz etkilenmesi bekleniyor.

Hürriyet Gazetesinden Ceyhun KUBURLU ve Tolga ÖZBEK’in haberine göre, ABD ve İngiltere’nin, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 8 ülkeden yapılan doğrudan uçuşlarda başlattığı kabine cep telefonundan büyük elektronik cihazların sokulması yasağının kararı genişletiliyor. Paylaşılan bilgilere göre ABD’nin yasağı, tüm Avrupa ülkelerinden ABD’ye yapılacak uçuşlarda uygulanmaya başlanacak. Avrupa Komisyonu’nun ACI olarak bilinen Uluslararası Havalimanları Komisyonu’na verdiği bilgiye göre, yasağın önümüzdeki haftalarda başlaması planlanıyor. Detayların 11 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Komisyonu havacılık güvenliği toplantısında belli olacağı öğrenildi. Henüz yasağın tarihi belli olmamasına rağmen havalimanları ve havayolu şirketleri, bu hatlarda uçacak yolcularına bilgilendirmede bulunacak. Yasağın en çok Fransız, Alman ve İngiliz havayolu şirketlerini etkilemesi bekleniyor. Özellikle Avrupa’dan yapılan Amerika uçuşlarının yüzde 70’ini gerçekleştiren bu şirketler yeni düzenleme ile önemli ölçüde yolcu kaybına uğrayabilir. 22 Mart’ta Türkiye’de uygulanan yasak ile laptopunu bagaja teslim etmek istemeyen THY yolcuları Avrupa üzerinden Amerika’ya uçmaya başlamıştı. THY’de buna karşılık bedava internet ve laptop dağıtma uygulamalarına devreye sokmuştu.

SALDIRI ENDİŞESİ

ABD güvenlik birimleri, uçaklara diz üstü bilgisayar içine yerleştirilecek patlayıcı ile terör saldırısı yapılacağı istihbaratı üzerine 22 Mart’ta aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 8 ülkeden ABD’ye doğrudan yapılan uçuşlara elektronik yasağı uygulaması başlattı. Ertesi gün yasak İngiltere tarafından da uygulamaya konuldu. Yasakta, yolcular diz üstü bilgisayar, tablet ve diğer elektronik cihazları bavullarına koyarak uçak altındaki kargoya veriyor. Yasak Avrupa’dan yapılan uçuşlara da uygulanmaya başlayacak. Örneğin, Frankfurt’tan New York’a, Paris’ten Los Angeles’a veya Londra’dan Washington’a uçacak bir yolcu uçağında yolcular elektronik yasağına uyacak. Yasak Avrupa içi veya Türkiye’den İngiltere dışındaki diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelere yapılan uçuşlar için geçerli değil.

YASAK HANGİ ÜRÜNLERİ KAPSIYOR?

Cep telefonu dışındaki birçok cihaz bu yasak kapsamına giriyor. Örneğin; tablet bilgisayar, dizüstü bilgisayar, kamera, e-kitap ve DVD oynatıcılar bu cihazların başında geliyor. Ancak sağlık amaçlı kullanılan cihazlar yasak kapsamında yer almıyor.

ŞİMDİLİK YASAĞIN UYGULANDIĞI ÜLKELER

Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Suudi Arabistan, Katar, Mısır, Fas, Kuveyt.