Çeşme’nin yeni sınırları turizme açıldı

Last Updated on 22 Haziran 2018 by Turizm Günlüğü

İzmir Çeşme’nin Dalyan Mahallesi’nde “Nitelikli Doğal Koruma Alanı” ve “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak sınırlarının yeniden belirlenmesiyle düşük yoğunluklu konut ve turizm tesisine izin verilmesi kararlaştırıldı.

Dalyan’ın 3 küçük bölge haricinde tamamının konut ve turizme açıldığını belirten Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, “Merkezde ağaçlandırılacak 300 dönümlük bir alan ile iki burun ucumuz nitelikli doğal koruma alanı oldu. Buralarda günübirlik turizm mümkün olacak” dedi.

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Türkiye genelinde sit sınırlarını yeniden belirleme çalışması çerçevesinde Çeşme’nin Dalyan Mahallesi’nde “Nitelikli Doğal Koruma Alanı” ve “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” adı altında sınırları yeniden tescillendi.

Buna göre Dalyan’ın iki burun ucu ile güneyinde küçük bir bölümünün nitelikli doğal koruma alanı ilan edilirken büyük bölümünün de sürdürülebilir kullanım alanına dönüştüğü görüldü. Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanında düşük yoğunluklu konut ve turizm tesisine izin verildi.

AYAYORGİ KOYU TURİZME AÇILDI

Karar hakkında değerlendirmede bulunan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, şunları söyledi:

“Merkezde ağaçlandırılacak 300 dönümlük bir alan ile iki burun ucumuz nitelikli doğal koruma alanı oldu. Buralarda günübirlik turizm mümkün olacak. Örneğin; sitin kalkmasıyla Ayayorgi Koyu’nun üstlerinin tamamı turizm ve konuta açılmış oldu.”