Liranın değer kaybı turist akışını arttıracak

Last Updated on 11 Ağustos 2018 by Turizm Günlüğü

Türk Lirası’nın değeri son iki haftada neredeyse yüzde 8 düştü. Liranın değer kaybetmesinin turist akışını ve yaptıkları alışveriş miktarını arttırarak ekonomiye turizm üzerinden kazanç sağlayacağı ileri sürüldü.

Rus Kommersant gazetesine konuşan Rus uzmanlar, Türk Lirası’ndaki değer kaybının “Rus turistler” ve “Türkiye ile yoğun ticaret hacmine sahip Rusya’da” nelere yol açtığı yönünde değerlendirmede bulundu. Sputnik’in aktardığına göre Rus finans uzmanı Rojankovskiy, liranın değer kaybının “ekonomiye turizm üzerinden kazanç sağlayacağını” savundu.

Sputnik’in aktardığına göre Rus finans uzmanı Rojankovskiy, “Ağustos ayındayız, yani yüksek sezon. Türkiye de elbette daha fazla turist çekmek istiyor, zira GSYİH’ini arttırabileceği bir dönem bu” dedi. Türk lirasının tam da bu dönemde bu değer kaybetmesinin, Türkiye’ye iyi anlamda hizmet edeceğini belirten Rojankovskiy, bu durumun turist akışını ve yaptıkları alışveriş miktarını arttırabileceğini ifade etti. Rojanovskiy, bu dönemde Türkiye’de tatil yapanların daha mutlu döneceklerini ve arkalarından daha fazla turistin Türkiye’ye gelip ekonomiye katkı sunacağını ifade etti. .

‘BİREYSEL TURİSTLERİ PEK ETKİLEMİYOR’

Diğer yandan Rusya’dan Türkiye’ye turist akışı bu yaz yüzde 40 arttı. Tur operatörlerine göre, tur fiyatları da yüzde 3 düştü. Uçak bileti satışı yapan biletix.ru sitesinin halkla ilişkiler müdürü Grigoriy Lugovoy da liranın değer kaybının tur paketi satın alan turistler için faydalı olduğunu, ancak bireysel olarak seyahat edenler için pek kazanç getirmediğini ifade etti.

Lugovoy “Uçak biletlerinin fiyatı dolar üzerinden belirlendiği için bu durum biletleri çok etkilemez. Ancak turistler için Türkiye’de kalacakları yerin ödemesini yapmak ve alışveriş daha ucuz hal alacak, zira ellerindeki doları bozdurup onu harcayacaklar” dedi.