Kaş imar barışının kurbanı oldu

Antalya - Kaş

Last Updated on 21 Kasım 2018 by Turizm Günlüğü

İmar barışı kararının ardından Antalya’nın Kaş ilçesinde hızla inşa edilen villaların heyelan bölgesinde olması endişe yaratıyor. Turizm firmalarının bunları ‘helal’, ‘korunaklı’ veya ‘balayı’ villaları diye pazarlaması ise eleştirileri beraberinde getirdi.

Kaş’ın Kalkan, İslamlar ve Üzümlü mahalleleri; haftalık ücreti 5 bin liradan başlayıp 25 bin liraya kadar çıkan havuzlu villalarla adeta doğa cinayetine kurban ediliyor. Bölgenin heyelan bölgesi olduğu için imar planı yapılamadığını belirten Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, “Heyelan bölgesi olmasına rağmen 1 Ocak 2018 öncesi yapılanlar barıştan yararlanacak. Çünkü yasada bunun istisnası yok. Ama 1 Ocak’tan itibaren yapılan tüm villaları yıkacağız” dedi.

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre tarihi Likya Yolu üzerinde yer alan Kaş’ın Kalkan, İslamlar ve Üzümlü mahallelerinde imar barışı sonrasında 500 civarında villanın inşaatına başlandığı iddia edildi.

Söz konusu bölgede köylülerin veya İstanbul, Ankara’dan gelenlerin villalarını kiraladıklarını belirten bir şirket sahibi, kiralama yapanların maliye kaydının olmadığını ifade ederek “Kalkan bölgesinde 500 civarında kiralık villa var ve bir bu kadarının da inşaatı sürüyor. İmar barışı sonrasında herkes villa yapmaya başladı. Muhafazakâr kesim bu bölgeyi tercih ediyor. Çünkü havuzları orman içinde ve yamaçta. Çevreden görünmüyor. Temmuz-ağustos dönemi haftalık kira bedeli villasına göre 5 bin ila 25 bin lira aralığında değişiyor” dedi.

Konuyla ilgili konuşan Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, imar barışından faydalanan villalara işletme ruhsatı alma kapısının açıldığını hatırlatarak şu açıklamalarda bulunuyor:

“31 Aralık 2017’den sonra yapılanların hiçbir kıymeti harbiyesi yok. Uydudan tespitler yapılacak. Yalan beyanda bulunanlar mahkemeye verilip hapis cezasıyla yargılanacaklar. Kanunda heyelan hariç, denmediği için 1 Ocak’tan önce yapılanlar barıştan yararlanacaklar. Şu anda 1 Ocak sonrası yapılanlar da yapı kayıt belgesi alıyor ama bunlar daha sonra uydudan tespit edilerek yıkılacak.”