UBER ve Airbnb’nin başarısının ardında hangi gerçek yatıyor?

UBER, Airbnb ve diğer yeni teknoloji hizmetleri günümüzde önemli başarılara imza atarak önemli cirolara ulaşmış durumda… Peki; bunun ardında yatan etkenler neler? İşte cevabı…

UBER ve Airbnb’nin yanı sıra yeni teknoloji hizmetler ve paylaşım ekonomisi platformları giderek popüler hale gelmiş durumda.

Bu gelişmenin nedenlerini Habertürk Gazetesi’nin yazarlarından Ayşe Özek Karasu, 26 Aralık 2018 tarihli köşe yazısında ele aldı.

İşte o yazının önemli kısımlarını sizlerle paylaşıyoruz:

Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) verilerinden yola çıkan Ayşe Özek Karasu; UBER, Lyft, Wimdu ve Airbnb gibi yeni teknoloji hizmetlerinin Y kuşağı sayesinde başarılı olduğunu belirtiyor. FED’in konuya ilişkin gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarını aktaran Karasu; bunun nedeninin ise “1981-1997 yılları arasında dünyaya gelen Milenyum kuşağının, anne ve babalarına göre daha yoksul olması” olduğunu belirtiyor.

MİLENYUM KUŞAĞI GEÇMİŞ NESİLLERE GÖRE DAHA FAKİR  

Karasu’nun köşe yazısına taşıdığı bilgilere göre; “milenyum kuşağı”nda otomobil alanların sayısının, önceki kuşaklardaki yaşıtlarına göre azaldığı tespit ediliyor. Ve bu nedenle internet kullanımı yüksek seviyede olduğu “milenyum kuşağı” daha ucuz olan bu yeni teknoloji hizmetlerine ve paylaşım ekonomisi platformlarına başvuruyorlar.

“Genç kuşak günümüzde mevcut tüketim imkanlarına bayıldığı için değil, başka çaresi olmadığı için bunları tercih ediyor.

FED analistleri, Milenyum gençlerinin tatilde ise Airbnb konaklamayı çok harika buldukları için değil, aynı düzeyde otellere paraları yetmediği için mecburen tercih ettiklerini öne sürüyorlar.”