ITB Berlin 2019 Fuarı başladı

Berlin Uluslararası Turizm Fuarı’nın (ITB) açılışı yapıldı. Bu yılki fuarda Türkiye’nin tanıtım çalışmalarının odağında Göbeklitepe yer alıyor.

Dünyanın en büyük turizm fuarları arasında sayılan Berlin Uluslararası Turizm Fuarı’nın (ITB) resmi açılışı Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier tarafından yapıldı. Açılış törenine Altmaier’in yanı sıra bu yıl ITB’nin partner ülkesi Malezya’nın Kültür Bakanı Datuk Mohamaddin bin Ketapi de katıldı.

Malezya Kültür Bakanı Datuk Mohamaddin bin Ketapi

181 ÜLKEDEN 10 BİN KATILIMCI

6-10 Mart tarihleri arasında düzenlenen ITB’de bu yıl aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 181 ülkeden 10 bin katılımcı yer alıyor. ITB’ye Türkiye’den 100’ün üzerinde otel, tur operatörü, seyahat acentesi ile turizm alanında faaliyet gösteren dernek ve kuruluşlar katılıyor.

TÜRKİYE STANDINA İLİŞKİN AYRINTILAR

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kurulan Türkiye standında dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen Şanlıurfa yakınlarındaki Göbeklitepe’nin tanıtımına ağırlık verilecek. Türkiye’de 2019, Göbeklitepe Yılı olarak ilan edilmişti.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre stantta, Türkiye’nin deniz ve güneşinin yanı sıra son yıllarda sayıları artan golf merkezlerinin, mavi yolculuğun, termal sağlık  turizminin ve bisiklet gibi doğa sporu imkanlarının da tanıtılması hedefleniyor. Türkiye standının açılışı Çarşamba akşamı Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yapılacak.

ITB’DE YENİLİKLER

ITB yönetiminden yapılan açıklamaya göre, 53’üncü kez kapılarını açan fuarda bu yıl seyahat ve teknolojik yenilikleri bir araya getiren ürünlerin tanıtımı yapılacak. Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik uygulamaları, gidilecek şehirlere veya kalınacak otellere seyahat öncesinde göz atma imkanı tanıyor. Bu yıl seyahat teknolojileri ve elektronik turizm gibi alanlara ise daha geniş yer aldığı belirtiliyor.

400 KONUŞMACI

ITB çerçevesinde düzenlenen kongrede ise turizmin yoğun olduğu bölgelerde turistlerle yerli halk arasında yaşanan sorunlar, müşterilerin değişen talepleri, iklimlerin korunması gibi konulara turizm sektörünün vereceği tepki tartışılacak. Kongreye yaklaşık 400 konuşmacının katılması bekleniyor.

BU YIL ARAP ÜLKELERİNİN STANDLARI DA DİKKAT ÇEKİYOR

ITB’de bu yıl Arap ülkelerinin açtığı stantlar da dikkati çekiyor. Suudi Arabistan Genel Yatırım İdaresi, bu yıl ilk kez ITB’ye katılıyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük kenti olan Dubai’nin yanı sıra gelecek yıl partner ülke olacak Umman bu yıl daha geniş stantlarla temsil ediliyor.

ITB’den yapılan açıklamaya göre, bu yıl turizm sektörünün yükselen trendleri arasında yer alan sağlık turizmi ve iş seyahatleri alanında da daha geniş yer ayrıldı.

ITB Berlin ziyaretçilerini bu yıl neler bekliyor?