Türkiye’nin en gözde 10 plajı

İngiltere’de yayınlanan The Guardian, Türkiye’nin en güzel 10 plajını belirledi. İşte o liste…

Mavi bayraklı yüzlerce plajı ile dünyanın en önemli deniz turizmi destinasyonlarından biri olan Türkiye, plajlarıyla da turistleri büyülüyor.

The Guardian’ın hazırladığı listeye yer veren Milliyet’in haberine göre Türkiye’nin en iyi 10 plajı şu şekilde sıralandı:

1. İztuzu / Dalyan

Olimpos’ta olduğu gibi burası da kaplumbağaların yumurtlama bölgesi. Haziran – Temmuz ayları plajın en güzel olduğu dönemler. 4.5 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan plaj deniz suyu ve tatlı suyun bir arada bulunduğu dünyadaki ender plajlardan biri.

2. Kaputaş Plajı / Antalya

Kaş ile Kalkan arasındaki yol üstünde Kaputaş Plajı, kanyon ağzında bulunuyor. Kaputaş, özellikle daha tenha olduğu bahar aylarında görülmeye değer.

3. Kabak Koyu / Fethiye

Kabak Koyu, gürültüden uzak, plastik botların olmadığı, doğayla iç içe yapısıyla gelenleri kendisine hayran bırakıyor. Fethiye’ye 16 kilometre yakınlıktaki Kabak Koyu, sakin bir tatil geçirmek için ideal…

4. Patara Plajı / Antalya

Kaş ilçesinin Kalkan beldesi yakınlarındaki Patara Plajı, dünyanın en güzel plajları arasında gösteriliyor. Patara antik kentinin de yanında yer alan plaj, bu açıdan da büyük bir öneme sahip. 12 kilometrelik bir uzunluğa sahip plajın kimi bölgeleri yer yer 200 metreye ulaşmakta.

5. Olimpos – Çıralı / Antalya

Tıpkı Kabak Koyu gibi sakin bir tatil geçirmek isteyenleri favori rotalarından olan Olimpos, Roma döneminden kalma kalıntıları, mezar taşları ve sönmeyen ateşiyle olduğu kadar muhteşem plajıyla da göz dolduruyor. Carettaların yumurtalarını bıraktığı plaj geceleri kullanıma kapatılıyor.

6. Mermerli Plajı / Antalya

Antalya’nın göbeğinde, alışveriş bölgesinin yakınlarında yer alan Mermerli Plajı, konumu nedeniyle turistlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Mermerli plajı, iki yanı sarp kayalıklarla çevrili bir alanda deniz boyunca uzanıyor.

7. Kelebekler Vadisi / Ölüdeniz

Kelebekler Vadisi, Türkiye’nin turizm sembollerinden biri. Bölge sadece orada bulunan kelebek çeşitlerine ev sahipliği yaptığı için koruma altında. Plajı kadar Kelebekler Vadisi’nin bu özelliği, her yıl binlerce turisti çekmesine neden oluyor.

8. Altınkum / Çeşme

Çeşme, yaz boyu büyük kalabalıklara ev sahipliği yapmakta. Bölgede çok sayıda plaj bulunurken bunlar içinde en güzellerinden biri Altınkum. Plaj, Çeşme merkezine on dakikalık bir mesafede yer alıyor.

9. Saros Körfezi / Edirne

Ege’nin kuzey ucunda yer alan Saros Körfezi, upuzun plajları ve tertemiz deniziyle ziyaretçileri büyülüyor. Erikli’de yer alan pansiyonlarda konaklayıp burada güzel vakit geçirebilirsiniz.

10. Aydıncık / Mersin

Çıplak ayakla yürümekte biraz zorlanabileceğiniz kumsal, görsel açıdan olağanüstü bir güzelliğe sahip. Başta flamingo olmak üzere birçok kuş türüne de ev sahipliği yapan plaj, Mersin’e üç saatlik uzaklığa sahip.