Kruvaziyer kepenk kapattırdı!

Kruvaziyer gemilerinin iptali esnafa kepenk kapattırdı

Kruvaziyer gemileri terör nedeniyle İzmir seferlerini iptal edince, liman esnafı kepenk kapattı. 45 yıldır esnaflık yapan Nihat Eracar, “Bu en kötü durum. İkinci seneye girdik ama bir tane bile gemi yok” dedi.

Kruvaziyer gemileri, 2016 yılı itibariyle rotalarından İzmir’i çıkardı. Durum böyle olunca da İzmir Alsancak Limanı esnafı halka açık olmayan limanda bulunan 11 dükkana turist gelmeyince kepenk kapatmak zorunda kaldı. Bir yıl boyunca iş yapamadıkları gibi TCDD’ye de kira ödeyen esnaflar, şartlar düzelene kadar kiraların dondurulması için Başbakan Binali Yıldırım’ın ilk İzmir ziyaretinde bir dosya hazırlayarak kendisine sunacak ve destek isteyecek.

İzmir TCDD 3. Bölge Müdürlüğü ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına yaptıkları başvuruların şimdilik sonuçsuz kaldığını ifade eden esnaflardan Şenol Süs, “Terör olayları nedeniyle 2015 yılının sonu itibariyle kruvaziyer şirketleri planlarını iptal etti. Turizm sektörü büyük bir darbe yedi. Liman esnafı olarak biz de aynı mağduriyeti yaşadık. Burası lokasyon olarak halka açık bir yer değil. Buradaki 11 esnafın hepsi dükkanlarını kapadı. Hepimiz TCDD’nin kiracısıyız. Şartlar düzelene kadar kiralarımızın dondurulmasını talep ettik. Dükkanları kapatmayalım istedik ama herhangi bir sonuca ulaşamadık. Yakın bir zamanda Başbakanımızın İzmir’e teşrif edeceklerini duyduk. Dört gözle onu bekliyoruz. Bütün sıkıntılarımızı ona anlatmak istiyoruz. İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş’a sorunumuzu ilettik. Onun tavsiyeleriyle Başbakanımıza dosya sunacağız” dedi.

Önceki İçerikİnternet rezervasyonları yüzde 40 arttı
Sonraki İçerikElite World Europe Hotel, EMITT fuarında görücüye çıktı
İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünü bitirdi. Sektörel dergilerde 15 yıl çalıştı. Turizm gazeteciliğine başladığı Turizmdebusabah.com’un kapanması sonrası Turizm Günlüğü gazetesini kurdu. Turizmgunlugu.com'un genel yayın yönetmeni olarak gazeteciliğe ve sektörel yayıncılığa devam eden Çelik, aynı zamanda 2021'in Mayıs ayında yayın hayatına giren Tourism Diary Dergisi'nin de Yayın Yönetmeni. Dünya Basın Federasyonu (World Press Federation) üyesi olan Çelik, tecrübesini İstanbul Medipol Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Öğretim Görevlisi olarak sürdürüyor.