Eski İstanbul’un kalbi tarihi yarımadadaki inşaat yoğunluğuna yargı ‘dur’ dedi

Last Updated on 2 Temmuz 2017 by Yaşar Çelik

İstanbul 2. İdare Mahkemesi ticaret alanlarının altında sağlık tesislerinin yapılmasının öngören imar planlarındaki maddeyi iptal etti. AKP’li Fatih Belediyesi karara itiraz ederek “Bu maddenin yapı yoğunluğunu artırdığı ve sosyal donatı alanlarında belirsizliğe yol açtığı iddiası gerçek değildir” dedi.

Cumhuriyet Gazetesinde yer alan habere göre, CHP’li Meclis üyesi Fazıl Uğur Soylu, hukuk mücadelesini sürdüreceklerini belirterek “Çapa ve Cerrahpaşa’nın taşınmasına karşı çıkmayan belediye, tarihi yarımadada özel ve vakıf hastanelerinin önünü açmaya ve yaygınlaştırmaya çalışıyor” dedi.

“Şehircilik ilkelerine aykırı”

CHP’li 8 meclis üyesi, tarihi yarımadayı dönüştürecek imar planlarının iptali istemiyle AKP’li Fatih Belediyesi, İBB ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na karşı dava açmıştı. İstanbul 2. İdare Mahkemesi, geçen yıl, 61 konu başlığından 37’sine yürütmeyi durdurma, 7’sine ise kısmen yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Fatih Belediyesi karara itiraz etmişti.

Mahkeme, önce yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı, sonra da tarihi yarımadaya “elveda” dedirtecek bir karara imza atarak davayı bitirdi. CHP’li Fazıl Uğur Soylu da Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurarak karara itiraz etti. Mahkeme, ticaret alanlarının altında sağlık tesislerinin yapılmasını öngören imar planlarındaki maddeyi şehircilik ilkelerine aykırı olduğunu belirterek iptal etti ve itirazı kabul etti.

Fatih Belediyesi karara 16 Haziran’da itiraz etti. “Ticaret alanlarında yapı yoğunluğu artmaz azalır. Mahkeme eksik inceleme ile karar vermiştir” denilen itiraz dilekçesinde “İstinaf mahkemesi kararının hayrat olarak vakfedilen vakıf taşınmazlarının kullanımına engel teşkil edeceği, yüzlerce yıllık devlet geleneği vakıf işlevinin ortadan kaldırılmasına ve itibarsızlaştırılmasına sebep olacağı açıktır” ifadelerine de yer verildi. İlçe belediye dilekçesinin sonuç ve istek bölümünde ise kararın aleyhe olan kısımlarının bozulması, leyhe olan kısımlarının onanmasını istedi.