Dedegöl’ün turizm potansiyeli yok edilecek!

Last Updated on 12 Şubat 2018 by Turizm Günlüğü

Isparta’nın Eldere Köyü’ndeki Dedegöl Dağı ve Kuzukulağı Yaylası, maden tehlikesi ile karşı karşıya! Maden arama izni verilen bölgede çevre felaketinin yanı sıra turizminde olumsuz etkileneceği açıklandı.

Konu ile ilgili konuşan Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Spor Bilimleri Fakültesi öğretim görevlisi Yılmaz Sevgül, 100 hektarlık alanda onlarca iş makinesinin toprağı kazmasıyla çevre felaketi yaşanacağını söyledi.

Dağcıların Türkiye için tırmanma sporları kapsamında oldukça potansiyel gördüğü Dedegöl Dağı ve Kuzukulağı Yaylası’nda Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca maden aranmasına izin verildi.

T24’de yer alan habere göre proje kapsamında 100 hektarlık alanda maden arama faaliyetlerinin yapılmaya başlanmasıyla su kaynaklarının kirleneceği, hayvancılık ve yayla turizminin biteceği gibi çevre felaketlerinin yaşanacağı ileri sürüldü.

4 mevsim kaya tırmanışı ya da kamp yapan, yürüyüşe çıkan, kuş ve hayvan gözlemi için gelenlerin uğrak yeri olan bölgede maden arama yerine turizm ve spor faaliyetlerinin değerlendirilmesi isteniyor.

“TURİZM DEĞERİNİ BİLSELER KESİNLİKLE DURDURURLARDI!”

AÜ Spor Bilimleri Fakültesi öğretim görevlisi ve Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Antalya Birim Sorumlusu Yılmaz Sevgül, bölgenin önemini ise şöyle anlattı:

“Dedegöl’deki kaya blokları ABD’deki Yosemite Ulusal Parkı’nda bulunan bin metre yüksekliğindeki El Capitan kadar değerli. Ayrıca Dedegöl, kaya tırmanışı açısından rehber olan Paroıs De Legende isimli kitapta yer alan tüm dünyadaki 19 bölgeden biri. Bu kadar değerli yani. Dünyadaki pek çok dağcı bu kitabı okuyarak bölgeye geliyor. Bölgenin, Milli Parklar sınırları içine alınmasıyla ilgili Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 6. Bölge Müdürlüğü ekipleriyle bir çalışma başlattık ve rapor halinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na sunduk. Ancak maalesef bakanlık bunu reddetti. Hangi gerekçelerle reddettiğini bilmiyoruz ama kabul etmedi. Şu anda Dedegöl Dağı ve Kuzukulağı Yaylası’na mermer ocağı ruhsatı verildiğini biliyoruz. Eko turizmi açısından çok önemli olan ve bütün dünyaya hitap edecek milli bir değer, maalesef 20 yıl içinde yok olup gidecek. İnanıyorum ki buranın bir değer olduğunu bilseler kesinlikle durdururlardı. Ben buradan sesleniyorum; lütfen bu katliamı durdursunlar. Ülkemizin ekonomik olarak kazanacağı bir değerin yok edilmemesi lazım. Düşünün bir rehber kitapta tüm dünyada 19 bölge içine seçilmiş bir yer var. Bunu hiçbir ülke bu şekilde gözden çıkaramaz.”