Kültür ve Turizm Bakanlığından sinemaya yüzde 30 teşvik geliyor!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Türkiye’nin dünyanın en zengin film platosu olduğunu belirterek bu özelliğin doğru bir şekilde turizmin tanıtım hizmetine vermenin gerekli olduğunu söyledi.

Bunun için sinema teşvik yasası ile ilgilendiğini kaydeden Bakan Mehmet Ersoy, “Sinema teşvik yasası ile Türkiye’deki filmin çekilmesiyle ilgili harcamaların yüzde 30’a varan kadar kısmının tarafımızdan finanse edilmesi sağlanacak” dedi.

Hürriyet’ten Hande Fırat’ın “Turizm yorumu: Biz o petrolü yanlış işlemişiz” başlıklı haberine göre Kapadokya ziyaretinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Mehmet Ersoy, Türkiye tanıtımında sinema sektörünün önemli bir yeri olduğunu şöyle aktardı:

“Bence Türkiye, dünyanın en zengin film platosu. Bunu doğru bir şekilde kullandırmak lazım, doğru bir şekilde tanıtım hizmetine vermek lazım. Benim hayalim o aslında. Sinema teşvik yasası ile ilgileniyorum. O yasa ile Türkiye’deki filmin çekilmesiyle ilgili harcamaların yüzde 30’a varan kadar kısmının tarafımızdan finanse edilmesi sağlanacak. Lokal yerlerde bunun hakkını verecek doğru yatırımcıları teşvik etmemiz gerekiyor. Biz büyük ticari yatırımcıları getireceğiz yeni planlamamızda.

Beni turist sayısı ilgilendirmiyor. Mesela pazar çeşitlendirmesi ilgilendiriyor. Burada mesela Asya ağırlıklı bir turist var. Dünya ağırlıklı bir turist segmenti haline getirmemiz lazım onu. Başardığınız zaman zaten kaliteyi de nitelikli turisti de yakalıyorsunuz. Böylece de turist turisti çekmeye başlıyor.

Turizmi geliştirme fonu diye bir form oluşturmaya çalışıyoruz. Burada Bakanlığımızın dışında özel sektörde uzmanlaşmış sektör temsilcileri de olacak. Biz bu işi sadece devlet eli ile yapmak istemiyoruz. Fonun ana işlevi tanıtım, ikincisi yatırım geliştirme olacak. Yani bir yatırımcı bulacak yurt dışından, yabancı reel yatırımcılar. Yılbaşından önce getiririz diye düşünüyorum.”