Orjin Grup, Bebek Otel’i kiralamak için anlaştı

İstanbul Boğazı’nın ikonik binaları arasında yer alan Bebek Otel’in kiralanması için prensipte anlaşıldı.

Sosyal medyada Katar kraliyet ailesine satıldığı iddia edilen Bebek Otel hakkında açıklama yapan Orjin Grup’un ortağı Zafer Yıldırım, “İstanbul ve Bebek’in tarihi karakterine uygun, sanat ağırlıklı butik otel ve kaliteli kafe-restoran şeklinde bir proje düşünüyoruz” dedi.

Sözcü’den Can Mumay’ın haberine göre Bebek Otel’in mülk sahibi Karamanoğulları Ailesi ile Orjin Grup arasında kiralanmasına ilişkin prensipte anlaşıldığı ortaya çıktı.

1947 yılında Bursa’da ipek fabrikası sahibi Muammer Karamanoğlu’nun fabrikasını satıp İstanbul’a taşınarak bugünkü otelin bir bölümü olan binayı satın almasıyla başlayan Bebek Hotel’in tarihçesi şöyle:

1950 senesinde bitişikteki arsayı da satın alıp apartman inşaatını gerçekleştiren Muammer Karamanoğlu, daha sonra iki binayı da birleştirip mevcut apartmanı otel olarak hizmete açar. Zamanın lüks tesisleri arasında yer alan Bebek Otel ve Bebek Lokantası’nda ünlü kemancı Darvaş ve ekibi çalışır. 1967 yılında Muammer Bey’in vefatından sonra eşi, iki oğluyla birlikte otelin işletmesini üstlenir.

1969 yılında anne de vefat eder. Oğulların bir süre otelin yönetimini devam ettirmesinden sonra 1976 yılında, Bebek Otel işletmesini Günsu A.Ş. devralır. İstanbul’un ilk butik oteli olarak bilinen Bebek Oteli 30 yıldır, Ruhi Su’nun oğlu Güngör Su’nun şirketi Günsü tarafından işletiliyor.

Günsu’nun kurucusu, Esra Kuradacı’nın babası Güngör Su, halk türkülerinin ünlü yorumcusu Ruhi Su’nun oğlu. Ancak, Esra Kuradacı, bunun ailenin bir sırrı olduğunu vurguluyor. Esra Kuradacı’nın annesi Zeynep Su da babası gibi profesyonel rehber.  Aynı zamanda Net Holding’in kurucularından biri. Su Ailesi, otelin halen yurt dışında olan sahipleriyle iyi ilişkileri sürdürmüş. Bu işbirliği sonucu Bebek Otel, 2.5 yıl süren bir çalışma sonucu, her biri 45 metrekarelik 21 lüks suitlik kapasiteye ulaşmış.