Çeşme’deki rüzgar santrali için yeni imar planları

Çeşme'de rüzgâr türbinlerin evlere, okullara olan uzaklığı 200 metreye kadar inmiş durumda.

Son yıllarda taş ocakları, yüksek katlı yapılaşma, betonlaşma gibi sorunlarla başı dertte olan Çeşme’de imar planları iptal edilen ABK Şirketi’ne ait rüzgar santrali için yeni imar planları yayınlandı.

Türkiye’nin gözde turizm merkezi Çeşme’nin Ovacık İnönü ve Musalla mahallelerinin sınırları içerisinde kalan ve imar planları Danıştay 6. İdare Daire tarafından iptal edilen ABK Çeşme RES Elektrik Üretim A.Ş.’ye ait RES için 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planları yeniden yayınlandı.

evrensel.net’te Metehan Ud’un haberine göre Çeşme Sürdürülebilir Yaşam Platformu’nun hazırladığı itiraz dilekçelerinde yayınlanan imar planlarının aksine santralin kentsel yerleşik alana 500 metre değil 30 metre uzaklıkta olduğu bilgisi verildi. Üst ölçekli imar planlarına aykırı olduğu vurgulanan dilekçelerde Askıya çıkan imar planlarının rekreasyon alanında kaldığı ve ulaşım sistemi ile zeytincilik ve sakız ağacı geliştirme bölgelerinin ihlal ettiği ifade edildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Çeşme Belediyesi’nden görüş alınmadığına da değinilen itiraz dilekçesinde iki adet türbinin kentsel tarihi sit alanına 100 metre mesafede olduğu Turizm Bakanlığı ya da Koruma Kurullarından alınmış herhangi bir görüş ve izin olmadığı belirtilerek Çeşme’nin silüetini de kötü yönde etkilediği hatırlatıldı. İtirazlar kabul edilmezse yürütmeyi durdurma talepli bir kez daha iptal davası açılacak.

Çeşme’de RES’ler tatilcileri çileden çıkardı!