Antalyalı turizmci şikayetçi: Turistler fazla rahat

Antalya kiralık ev

Antalya’da turist yoğunluğu her geçen gün artıyor. Önlemlerin en üst seviyede tutulduğunu vurgulayan sektör profesyonelleri ise turistlerin salgını önemsememesinden şikâyetçi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler sayesinde Antalya turizminde başarılı sonuçlar elde edildi.

Turizm profesyonelleri, pandemi önlemleriyle hizmete devam eden otellerdeki son durumu ve test zorunluluğu gibi prosedürler için nasıl bir sistem kurulduğunu anlattı.

DAVRANIŞ GELİŞTİRİYORUZ

Rus ve Ukraynalı turistler ağırlıklı olmak üzere otellerde yabancı misafir yoğunluğunun ağustos ve eylül aylarında hızla arttığını belirten Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Turizm Grubu Başkanı ve Uluslararası Golf Tur Operatörleri Birliği (IAGTO) Türkiye Başkanı Cahit Şahin, artışın ekonomi ve istihdam bakımından büyük avantaj sağladığını söyledi.

Hürriyet’ten Ceren Deniz’in haberine göre; İngiliz pazarının da golf turizmini canlandırdığına değinen Şahin, “Avrupalı turist yoğunluğu henüz beklenen düzeyde oluşmadı. Ülkelerin zorunluluk haline getirdiği coronavirus prosedürlerini seyahat acenteleriyle görüşerek eksiksiz şekilde yerine getiriyoruz. Ülkelerine dönmeden önce test yaptırma zorunluluğu olan misafirlerimize gerekli işlemler otellerde yapılıyor. Test işlemleri, otellerin anlaşmalı oldukları sağlık kuruluşlarıyla koordineli olarak yürütülüyor. Şu ana kadar süreç sistemli olarak işletildi. Ancak Antalya’ya gelen turistler konaklama tesislerinde COVID-19 salgını yokmuş gibi davranıyorlar. Bir otelde 400 kişi kalıyorsa bunlardan 10’u maske takıyor. Tesislerde kurallara uygun davranışı geliştirmeye çalışıyoruz” dedi.

YÜKSELİŞE GEÇTİ

Eylül ayından itibaren havalimanlarındaki hareketliliğin yükselişe geçtiğini belirten Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, son dönemde otellerdeki durumu şöyle özetledi: “Özellikle Rusya pazarında çok hızlı bir yükseliş görüyoruz. Antalya’ya günde gelen ortalama 45 bin yabancı turistin yaklaşık 20 binini Rus turistler oluşturuyor. Rusya’yı Ukrayna ve Almanya takip ediyor. Almanlar test zorunluluğu olması ve coronavirüse yakalanmaları halinde sigorta kapsamı dışında kalacakları için Türkiye’yi daha az tercih ediyorlar. Alman turistler ülkelerine dönmeden önce PCR testi zorunluluğunu yerine getirmek üzere oteller hastanelerden randevu alıyor. Sağlık personelleri belirlenen saatte otele gelip turistten numune alıyor ve 48 saat önce testin sonucunu getirerek misafire teslim ediyor.”