Ekşi sözlük yazarları, “2017 turizm krizi”ni değerlendirdi

2017 turizm krizi

Last Updated on 2 Ocak 2017 by Yaşar Çelik

“Her şeye rağmen gelen insanlar vardı. Artık onlar da gelmez” başlıklı yazısında Ekşi sözlük yazarı Şükela, “daha geçen hafta, do&co’da onlarca kişi çıkarıldı. havayolu çalışanları, şef, koordine, nöbetçi müdür demeden işlerine son verildi. koskaca şirketlerin ofisleri, bir operasyoncu, tek müdürle idare ediliyor. yer hizmetleri ona keza ciddi bir kıyım yaptı.” diye belirtiyor.

Diğer ekşi sözlük yazarların 2017 turizm krizine ilişkin yazdıklarını okumak için tıklayın:

Ekşi sözlük yazarı Şükela’nın yazısı şöyle devam ediyor:

“Kapanan otel sayısını veremiyorum bile. otellerde iki resepsiyonist var genelde. (büyük otelleri saymıyorum ama onlarda da çok kişi işten çıkarıldı) biri sabah, diğeri akşam vardiyasında. mutfağa da, kafeye de resepsiyondaki elemen bakıyor. çünkü yirmi odalı otelde, iki oda dolu.

bu sene konuştuğum turistlere istisnasız sordum. ”ülkemiz ile ilgili kötü haberler duydunuz ve buna rağmen geldiniz. ne düşünüyorsunuz” dediğimde, istanbul’un çok güzel olduğunu, insanların çok sıcak kanlı olduğunu ve bunun kader olduğunu söylediler. dünyanın her yanında artık savaş var ve bu bizi her yerde bulabilir dediler. bunlar rezervasyonlarını iptal ettiren yüz binlerce turistten, belki bir kaç yüz tanesiydi. böyle maceraperester her zaman vardır zaten.

gezerken gördüğünüz o çift katlı kırmızı tur arabaları var ya,(sightseeing tours yazanlar) londra merkezinden yazı gelmişti buradaki temsilcilerine. olur da çocuklar oynarken otobüse taş gelse, bütün turu iptal edin diye. her ülke türkiye değil ki, vatandaşını her yerde koruyor.

bugün patron mail attı, çarşambadan sonra planlama yapalım diye. meali; işten çıkarılmaya hazır olun. zaten kaldık beş kişi. çoluk çocuğu olan var, kredisi olan var. umutlar bitti. eğlence sektörü bitti. turizm zaten bitti. geride kalanlar da bir süre can çekişir sonra da uzun yıllar, yeni Türkiye’nin eski Türkiye olması için bekler durur.”