Turist sayısı da turizm işletmelerini kurtaramadı!

Turizmde 2017 yılı 32.4 milyon turist sayısı ile toparlanma yılı olarak değerlendirilse de maliyet artışlarındaki olumsuz etkiler turizm işletmelerinin büyük darbe almasına neden oldu.

2016’da yaşanan krizin etkisiyle fiyat kırma yoluna giden turizm işletmelerinin kullandıkları kredi miktarı yüzde 13 artmış buna bağlı olarak da konaklama fiyatları otel maliyetlerinin çok altında gelişim göstermişti.

Türkiye otellerinde Kasım 2017’de ortalama otel dolulukları yüzde 62.7 olarak gerçekleşirken 11 aylık dönemde ise yüzde 60.3 olmuş yükselen kurların etkisiyle gelirlerde hafif artış yaşanırken oda fiyatları gerilemeye devam etmişti.

Otellerde en yüksek gelişmeler 12 aylık dönemde yine yüzde 13 ortalamalarla içecek, yiyecek ve temizlik gruplarında gerçekleşmişti.

Turizm sektöründeki bu gelişmeleri tekrardan analiz edip bir araya getiren Birgün Gazetesinden Mustafa Mert Bildircin’in “Turizm enflasyonun altında ezildi” başlıklı yazısına göre “Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, turizmde 2017 yılında “olağanüstü” performans ortaya koyulduğunu ileri sürse de sektör yalnızca turizm için “kayıp yıl” olarak tarihe geçen 2016 yılı verilerinin üzerine çıkabildi.”