Turizm sektörü dijital devrime hazır mı?

Pek çok alanda olduğu gibi dijitalleşme turizm sektörünü de vurdu. Günlük hayatımızın neredeyse her alanında olan sanal dünya geleneksel seyahatin sonunu getirecek kadar güçlü mü?

Dünyanın en büyük turizm fuarı olan Uluslararası Berlin Turizm Fuarı (ITB), dijital devrimin seyahat ve turizmi nasıl yeniden şekillendirdiğini ele aldı.

Artık teknolojiyle iç içe geçmeye başlayan turizm endüstrisi telefon uygulamaları, sosyal medya, sanal gerçeklik, 360 derece videolar ile yeni bir dünyaya adım atmaya hazırlanıyor.

Euronews.com’un haberine göre ITB Berlin Turizm Fuarı’nın bu yılki ana teması dijitalleşme turistlerin beklentilerini nasıl değiştirdiği ve turizm sektörünün buna hazır olup olmadığı aktarıldı. Sektör temsilcileri dijital devrim hakkında ülkelerinde yaptıkları yeniliklerden ve konuya bakış açılarından bahsetti.

ABD’DE ÇEVRİMİÇİ TELEVİZYON AĞI

Dijital çağda seyahat endüstrisi için anahtar sorulardan biri olan ‘Hedef kitlenizi nasıl çekebileceksiniz?’ sorusuna yanıt Amerikan Küresel Ticari Marka Geliştirme Kurumu Başkan Yardımcısı Cathy Domanico’dan geldi.

Domanico’ya göre insanlar telefonlarına kilitli. Bu yüzden onlara, gidecekleri yerlerle ilgili bilgi edinmelerine yardımcı olmak için uygulama oluşturulup filmler hazırlandı. ABD’de “Go USA”:https://www.gousa.in/ adı verilen ve kendi türünün ilk örneği olan bir çevrimiçi televizyon ağı oluşturdu. İzleyiciler gidecekleri yerler hakkında içerikleri istediklerinde izleyebiliyor.

DİJİTAL OYUNLAR GERÇEĞE DÖNÜŞÜYOR

ITB fuarına katılan bir diğer ülke Kazakistan ise turistleri oyun uygulamaları aracılığıyla dijital olarak etkileşime geçirmek istiyor. Kazak Turizm Başkan Vekili Kairat Sadvakassov, konuyla ilgili şunları söylüyor:

“Uygulamada toplayabileceğiniz bir para çeşidi olacak. Oyunu oynarken, 100 noktada ne kadar fazla ilerleme kaydederseniz ona göre unvanlar alacaksınız. En yüksek unvan Han olacak. Oyun oynarken elde ettiğiniz paraları, ortaklarımız aracılığıyla gerçek paraya dönüştürebileceksiniz, örneğin uçuşunuzu birinci sınıf yapabileceksiniz.”

BİREYSEL DENEYİMLER TURİSTLERİ ETKİLİYOR

İnsanların sadece seyahat etmiş olmak için seyahat etmediklerini belirten Hindistan Turizm Bakanı Alphons Kannanthanam da insanların bireysel deneyimlere sahip olmak istediklerini söyleyerek “Yani, her şey bir sürü geri bildirime bağlı. Kullanıcı deneyimi, kişiselleştirme ve etkin olma… bunların insanların karar verme sürecini etkilediğini düşünüyorum. Bu genç insanlar için doğrudur, ancak gençleri kastettiğinizde, 60 yaşına kadar herkes bugün oldukça genç” dedi.

SANAL GERÇEKLİK TURİZMİ HAREKETLENDİRECEK

ITB’ye katılan Polonyalı bir şirket ise sanal gerçekliğin turizm endüstrisini oldukça etkileyeceğinin farkında. Örneğin 80’lerde nükleer bir felaketin yaşandığı Çernobil’de sanal tura çıkabiliyor ve reaktör ve çevresinde yaptığınız tur sizin için eğitici de olabiliyor.

Öte yandan 360 derecelik videolarda evde olan turistlerin yeni tatil yerlerini keşfedebilmesine olanak sağlıyor. İnsanları oldukları yerden tüm dünyayı gezmelerini sağlayan 360 derece videolar turizm sektörü için bu sadece bir başlangıç olacak gibi.

Turizm sektörüne yeni deneyimler getiren dijitaleşme bunların yanı sıra tabi ki gerçek bir seyahatin yerini tutmayacak.