THY, Do&Co ile devam etme kararı aldı

Last Updated on 24 Ekim 2018 by Yaşar Çelik

THY, 10 yıllık partneri, uçaklarda ikram hizmetini sağlayan Do&Co ile geçtiğimiz aylarda yollarını ayırma kararı aldığını açıklamıştı. Türk Hava Yolları ve Do&Co arasında mevcut anlaşmanın yapılan görüşmeler sonucunda 15 yıllık yeni bir anlaşma uzatıldığı açıklandı.

Türk Hava Yolları ve Do&Co arasında mevcut anlaşmanın yapılan görüşmeler sonucunda 15 yıllık yeni bir anlaşma uzatıldığı açıklandı.

Türk Hava Yolları ve Do&Co arasında mevcut anlaşmanın yapılan görüşmeler sonucunda uzatıldığı belirtildi.

Konuyla ilgili olarak Kamuoyu Aydınlatma Platformuna (KAP)’a şöyle denildi:

“Ortaklığımız, Do&Co Aktiengesellschaft ile ortak kuruluşumuz olan THY DO&CO İkram Hizmetleri A.Ş. üzerinden mevcut işbirliğimizin gerekli iç onaylar ve düzenleyici otoritelerin onaylarına tabi olmak üzere 15 yıl süre ile uzatılması konusunda mutabakat sağlamıştır.

THY ile Do&Co’nun arasını açan konunun 3. Havalimanı’na yapılacak yatırım olduğunu Hürriyet Gazetesi yazarı Cengiz Semerci o dönemde yazdığı yazısında belirtmişti.

Do&Co’nun yeni havalimanı için düşündüğü yatırımın 100 milyon dolar olduğu THY’nin görüşmeler yürüttüğü Singapurlu Sats’ın düşündüğü yatırım miktarı ise 120 milyon dolar olduğu da yine aynı yazıda belirtilmişti.

Aradaki 20 milyon dolar mı bugüne kadar çok başarılı çalışan iki Türk firmasının arasını açmıştı. Hatta Cengiz Semerci yazısında şu soruyu sormuştu: “THY Sats’ın 120 miyon dolarını koz olarak kullanıp Do&Co’yu fiyat artırmaya mı zorluyor?

Sabah Gazetesindeki köşesinde Türk Hava Yolları ve Do&Co arasındaki anlaşmazlığa ilişkin dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’a seslenerek bir yazı kaleme alan Hınçal Uluç, “Merkezini 3. Hava Alanına taşırken, THY, Do&Co’dan 100 milyon dolar istemişti. Ne parası bilmem.. Halk arasında böyle isteklere “Hava parası” denir, onu bilirim” diyerek bu ayrılığa sert tepki göstermişti.

“THY, Sats yerine Do&Co ile devam etmeli”

Hınçal Uluç: Turkish Do&Co’da neler oluyor?

Viyanalı DO&CO gitti, Singapurlu SATS geldi