Kudüs’e hacca giden Türkler, neden İsrail otellerinde kalıyor?

Last Updated on 5 Eylül 2017 by Yaşar Çelik

Filistin Yönetimi Kudüs’ü ziyaret eden Müslüman turistlerin İsrail otellerinde kalmasından ve ortaya çıkan turizm gelirinin İsrail turizmine katkıda bulunmasından rahatsız. Yönetim Müslüman turistleri Filistin otellerine kalmaya ikna etmek için özel reklam kampanyası başlattı.

Türkiye’den giden Müslüman turistler İsrail otellerinde kalıyor

Kudüs’ü tüm semavi dinlerin takipçileri ziyaret ediyor, ancak Kudüs’e haç ziyareti yapan Müslümanlar azınlığı temsil ediyor. Müslüman turistler de İsrail otellerinde kalmayı tercih ediyor ve söz konusu gelir İsrail turizminde önemli bir katkı. Çoğu Türkiye’den gelen Müslüman turistlerin İsrail otellerinde kalarak, tüm alışverişlerini İsrail marketlerinde yapması Filistin yönetimini bu gelirden mahrum bırakıyor.

Müslüman turist ortalama İsrail’e 1,133 dolar gelir bırakıyor

Şalom Gazetesinde yer alan habere göre, İsrail’i 2016’da ziyaret eden 3.8 milyon kişiden 115 bini Müslüman turistlerdi ve çoğu Türkiye’den geldi. İsrail Turizm Bakanlığı verilerine göre her Müslüman turist ortalama İsrail’e 1,133 dolar gelir bırakıyor. Filistin Turizm Bakanlığı sözcüsü Jereyes Qumseyah, Türkiye’de ofisleri olduğunu ve ziyaretçilerin Batı Şeria ve Kudüs’teki otellerde kalması için gerekli reklam ve tanıtım faaliyetlerinin başlatıldığını açıkladı.

Öte yandan Sünni İslam’ın en büyük dini otoritelerinden sayılan Mısırlı Youssef Al-Qaradawi, Filistinli olmayan Müslümanların Kudüs’ü ziyaret etmemeleri gerektiğini, bunun İsrail’in şehirdeki otoritesini tanımak olarak niteleneceğini belirtiyor. Ancak Filistin dini otoritesi bu görüşe karşı çıkıyor ve Müslüman turistlerin Kudüs’te Filistin otellerinde ağırlanmasını potansiyel bir Filistin devletine pan-İslami bir sempati unsuru olarak görüyor.