Doğu Ekspresi’ne rakip mi geliyor?

Uzun zamandır sadece yük taşımacılığının yapıldığı Van Gölü Ekspresi, 5 yıl sonra yolcu taşımacılığına başladı. 70 kişilik ilk turist kafilesiyle Tatvan ilçesine gelen Van Gölü Ekspresi, Nisan ayında 120 kişiyi getirmeyi planlıyor.

Bunu bir milat olarak kabul ettiklerini söyleyen Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, bu tren seferleri ile bölgeyi herkese göstermek istediklerini kaydederek “Son zamanlarda Doğu Ekspresi ile başlayan bir trend var. O trend ile müthiş bir talebin karşısında Van Gölü Ekspresi’ni başlattık. Burada da müthiş bir talep var” dedi.

Ankara’dan Tatvan’a 25 saatlik yolculuğun ardından gelen 70 kişilik ilk turist kafilesi, Belediye Başkanı Fettah Aksoy, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ramazan Gencan ve vatandaşlar tarafından törenle karşılandı.

Sözcü Gazetesinde yer alan habere göre uzun zamandır sadece yük taşımacılığının yapıldığı Van Gölü Ekspresi ile keyifli yolculuk yaptıklarını anlatan yolcular, bölgeyi herkesin gelip, görmesini istediklerini söyledi.

NİSAN’DA 120 TURİST GELECEK

Karşılama sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Başkan Aksoy, ” Van Gölü Ekspresi’nin 5 yıl aradan sonra yeniden yolcu seferine başlaması, bizleri son derece mutlu etti. Bugün ilk kafilesi Tatvan’a geldi. Yarın da tekrar yolcularımız gelecek. Nisan ayında da 120 kişilik misafirlerimiz Tatvan’a gelecek. Bu tren seferleri ile yöremizi, kültürümüzü herkese göstermek istiyoruz” açıklamalarında bulundu.

BİTLİS’İN TÜM ZENGİNLİKLERİNİ TANITMAK İSTİYORLAR

Bitlis Kültür ve Turizm Müdürü Ramazan Gencan ise amaçlarını şöyle aktardı:

“Van Gölü Ekspresi ile gelen tüm misafirleri burada ağırlayıp, bölgenin tanıtımını yapabilmek. 2 gün boyunca misafirlerimizi ağırlayacağız. Başta Nemrut Krater Gölü olmak üzere Selçuklu Mezarlığı, Bitlis’in tarihi evleri, sivil mimarisi, medrese, han ve hamamları olmak üzere Süphan’ın ve Bitlis’in tüm doğa ve kültür merkezlerini gezdirerek, güzel vakit yaşatmak istiyoruz.”

Doğu Ekspresi biletlerine neler oluyor?