İstanbul Havalimanı işçileri hakkında iddianame

İstanbul Havalimanı’nda kötü çalışma koşulları sebebiyle eylem yaptıkları için tutuklanan sendika yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 61 inşaat işçisi hakkında iddianame hazırlandı.

Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı, Terör, Kaçakçılık, Narkotik, Ekonomik ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede işçiler için ‘Görevi yaptırmamak için direnme, iş ve çalışma hürriyetinin ihlali, kamu malına zarar verme, toplantı ve yürüyüşlere silah veya 23. Madde’de belirtilen aletlerle katılma, mala zarar verme’ suçlamaları yöneltildi.

İşçi ölümleriyle akıllarda soru işareti yaratan İstanbul Havalimanı‘nın inşaatı sırasında kötü çalışma koşulları nedeniyle havalimanının şantiyesinde eylem yapan işçiler, yönetime 15 maddelik bir talep listesi sunmuş ardından 14 Eylül’de 537 işçi gözaltına alınmıştı.

Eylem yaptıkları için tutuklanan inşaat işçileri hakkında iddianame hazırlayan Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı, 61 işçi için ‘Görevi yaptırmamak için direnme, iş ve çalışma hürriyetinin ihlali, kamu malına zarar verme, toplantı ve yürüyüşlere silah veya 23. Madde’de belirtilen aletlerle katılma, mala zarar verme’ suçları adı altında iddianame hazırladı.

“İŞÇİLER KİMSEYE ŞİDDET UYGULAMADI AKSİNE ONLAR ŞİDDET GÖRDÜ”

Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre, Havalimanı işçilerinin avukatlarından Yıldız İmrek, suçlamalarla ilgili “İşçiler can güvenliği tehlikesi, yetersiz servis, yemek ve yatakhane gibi kötü çalışma koşullarına karşı İş Kanunu, İLO sözleşmeleri, Anayasa, AİHS ve BM sözleşmelerinden kaynaklanan iş durdurma ve gösteri haklarını kullandılar. İşçiler kimseye şiddet uygulamadı, tersine onlar yatakhanelerinin kapıları kırılarak gözaltına alındılar, IGA ve jandarma tarafından dövülerek, avukat görüşü engellenerek yasadışı sorgulandılar, tüm soruşturma usulsüz yürütüldü. Anayasal hakkın kullanımı suç değildir. İşçilere değil, en az 38 işçinin ölümüne neden olan patronlara ve denetim yapmayan SGK müfettişlerine dava açılması gerekirdi. İşçilerin halen tutuklu yargılanması ise, patronlar adına yargı eliyle sınıfsal bir baskı, işçilerin özgürlüğünün hukuksuz bir ihlalidir. En azından bu aşamada tutuklu 30 işçi derhal tahliye edilmelidir” açıklamasında bulundu.

Gaziosmanpaşa 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek davanın duruşma tarihi ise henüz belli değil.

3. Havalimanı’nda işçi isyanı!