Salda Gölü imara açılacak mı açılmayacak mı?

Türkiye'nin Maldivleri Salda Gölü, Burdur/Yeşilova (Foto Kaynak: saldagolu.com)

Last Updated on 20 Şubat 2019 by Turizm Günlüğü

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Salda Gölü’nün özel korumaya alınacağının duyurulmasının ardından bölgenin imara açılacağı ve çevresinin betonlaşacağı hakkındaki haberlere ilişkin bir açıklamada bulundu.

Türkiye’nin Maldivleri olarak ünlenen; Burdur’un gözde turizm merkezi Salda Gölü’nün imara açılması veya etrafının betonlaşacağı şeklindeki iddiaların asla doğruyu yansıtmadığını ifade eden Kurum, “Böyle bir adımın atılması söz konusu dahi olamaz” dedi.

Salda Gölü’nden paylaşacağınız bir fotoğrafla herkesi Maldivler’de olduğunuza inandırabilirsiniz.

TUVALET, MESCİT, KAFETERYA GİBİ YAPILAR YAPILACAK!

İnternet gazetesi diken.com.tr’de yayınlanan habere göre Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Salda Gölü’ndeki koruma alanını artıracaklarını  “Biz burayı Cumhurbaşkanlığımızın dün açıkladığı manifesto çerçevesinde çevreyi korumak adına, şehirlerimizi korumak adına özel çevre koruma bölgesi ilan edeceğiz. Bu ilan çerçevesinde, bulunduğumuz yaklaşık 300 bin metrekarelik alanda Salda Millet Bahçesi yapacağız. Bu da bir ilk olacak” sözleriyle duyurmuş ardından söz konusu olan bölgeye otopark, festival alanı, tuvalet, mescit, kafeterya gibi yapıların inşa edileceğini şöyle belirtmişti:

“Millet Bahçesi Projesi çerçevesinde buraya gelen turistlerimiz, yapacağımız otoparkta araçlarını park edecek. Geliş gidiş yollarını daha iyi şartlar altında yapmak suretiyle bu bölgeye gelen vatandaşımızın bungalov evlerde, kafeteryalarda dinlenmesi, yürüyüş yollarında, gezinti alanlarında gezmesini sağlayacak birçok düzenlemeyi de bu proje kapsamında yapmış olacağız.”

YAPILAŞMAYA İZİN VERMEYECEĞİZ!

Bu açıklamalarının ardından medyaya yansıyan ‘Salda Gölü’nde imar ve betonlaşma’ haberlerine karşılık Bakan Kurum’dan yeni bir açıklama geldi. 1 Şubat Cuma günü bölgede yaptığı basın açıklaması üzerinden yanlış bir algının oluşturulmaya çalışıldığını ifade eden Kurum, şöyle konuştu:

“Gölün doğal haliyle kalması için bir koruma hamlesi başlattık. Gölün kıyısında yapılaşmaya izin vermeyeceğiz. Özel Çevre Koruma bölgesi ilan ederek, sit alanlarından bile daha sıkı tedbirlerin alınacağı, gölün doğallığına müdahalenin kesinlikle engelleneceği, yalnız kıyı şeridi ve göl kısmının değil tüm çevresinin korunacağı bir süreç başlatıyoruz.”

Bakan Kurum’dan gelen farklı açıklamalar ise ‘Salda Gölü imara açılacak mı yoksa açılmayacak mı?’ sorusunu gündeme getirdi!

TÜRKİYE’NİN EN DERİN GÖLÜ: SALDA

Tarım Orman Bakanlığı Burdur 6. Bölge Müdürlüğü sitesinde yer alan bilgilere göre Salda Gölü 184 m. derinliği ile Türkiye’nin en derin gölü. Ayrıca temiz, oligotrofik özellikte, az tuzlu, yüksek alkalin değerine sahip, dünyada Mars gezegeninin yüzey özelliklerini taşıyan 2 bölgeden biri. Tabiat Park içinde 3 familyaya ait 4 balık türü bulunuyor. Bunlar; Sazan, Ot balığı, Salda yosunbalığı. Tilki, Yaban tavşanı ve Yaban domuzu Tabiat Parkı’nda yaşayan başlıca memeli hayvanlar arasında.

“Yapılan araştırmalarda ve literatür kayıtlarında 61 familyaya ait 301 sucul ve karasal bitki türü belirlenmiştir. Bu türler içinde en önemlisi alana endemik olan Verbascum dudleyanum (Salda bataklık sığır kuyruğu) ve diğer endemik tür olan Verbascum flabellifolium türleridir.

110 kuş türü Tabiat Parkı içinde yayılış göstermektedir. Bu türlerden 62’si ötücü, 38’i sukuşu, 9’u gündüz ve 1’i ise gece yırtıcısıdır. Dikkuyruk ördek, Elmabaş Patka, Flamingo, Gri balıkçıl başlıca kuş türleridir.” 

Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü’nün kaderi tehlikede!